background

Vajina Daraltma

Vajina dokularının gevşemesi ve buna bağlı olarak esnekliğin azalması, vajinanın genişlemesi gibi şikayetleri olan kadınlar için, vajinanın sıklaştırılması, daraltılması ve toparlanması işlemlerini içeren operasyonlar vajinoplasti, yani vajina daraltma operasyonları olarak ifade edilir.

banner
Vajina Daraltma Ankara

Vajina daraltma operasyonu, vajinoplastinin bir alt dalıdır, vajinoplasti, vajina estetiği alanında yapılan tüm plastik cerrahi operasyonları kapsamaktadır. Vajina daraltma ameliyatı, yani vajinoplasti işlemleri, vajinanın duvarlarına yapılan cerrahi bir işlemdir.

Kimler Vajina Daraltma Operasyonu Yaptırabilir?

Erişkin olan her kadın vajina daraltma ameliyatı yaptırabilir. Kimi zaman, doğumdan sonra bazı sarkmalar ve değişimler yaşanabilir. Bu durumda, doğum sonrası vajinadaki estetik değişimden memnun kalınmaması durumunda vajinoplasti operasyonu yapılabilmektedir. Zorlu bir doğum süreci geçirmiş ya da çok sayıda doğum yapmış kişilerde, vajinanın genişlemesi söz konusu olur.

Vajina Daraltma Operasyonu Fiyatları

Vajina daraltma ameliyatının yapılması için, herkesin kendine göre gerekçeleri vardır. Bu gerekçeler, cinsel ilişkiden alınan haz ya da vajinanın sağlık açısından olumsuz bir hal alması olabilir.
Vajinoplastide, en çok öne çıkan nedenler şu şekildedir:

Vajinal Enfeksiyonlar

Geniş vajina yapısına sahip olmak, yalnızca cinsel ilişkiden alınan haz ile ilgili değildir. Aynı zamanda, geniş vajina yapısına sahip olan ve vajinadaki perine bölgesi doğum sonrasında yırtılarak zarar görmüş kadınlarda, vajinal enfeksiyon daha sık görülmektedir. Bu da beraberinde birçok rahatsızlığı getirebilir. Vajinal enfeksiyonları azaltmak amacı ile bu bölge odaklı vajinoplasti operasyonları yapılabilir.

Cinsel İlişkide Alınan Haz

Vajinanın yapısal olarak, zaman içerisinde daha geniş bir hal alması, cinsel ilişkiden alınan zevki azaltan etki yapabilmektedir. Bu da hem erkeğin, hem de kadının cinsel hazzını düşüren, dolayısı ile ilişkilere zarar verici etkileri olabilen bir durumdur. Vajinoplasti-perineoplasti operasyonlarında, vajinanın dokusu daha sıkı bir hale getirilmektedir. Bu da hem erkek, hem de kadının cinsel ilişkiden aldığı hazzı artırıcı etki yapmaktadır.

Cinsel İlişkide Vajinadan Gelen Sesler

Vajinası genişlemiş olan kadınlarda, cinsel ilişki esnasında zaman zaman, rahatsız edici sesler gelebilmektedir. Bu seslerin nedeni, vajinanın bollaşmış yapısıdır. Vajina daraltma operasyonlarının ardından bu sesler ortadan kalkmaktadır.

Özgüven

Vajinadaki genişlik ya da vajinanın estetik anlamındaki diğer eksiklikleri, orgazmı zorlaştıran etkenler arasındadır. Vajina ağzının geniş görülmesi, benzeri şekilde özgüven eksikliğine yol açabilen bir durumdur. Vajinoplasti operasyonları ile yapılan vajina daraltma çalışması sonrasında, orgazm düzeyinde artış ve cinsel hazzın daha etkili bir şekilde yaşanması ile özgüven anlamında bir artış yaşanmaktadır.

İdrar Torbası ve Sarkmaların Düzeltilmesi

Vajina daraltma operasyonlarında, vajina daraltma işleminin yanı sıra, idrar torbasının sarkması, idrar kaçırma sorunları da düzeltilebilmektedir. Bu bakımdan vajina daraltma operasyonlarının sadece estetik kaygılarla yapılmadığını da söylemek münkündür. Bunun yanı sıra, rektal prolapsus yani barsak sarkması sorunları da vajinoplasti işlemleri esnasında düzeltilebilen durumlardır. Vajina sarkmaları, özgüven azalması, libidonun düşmesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. Vajinoplasti operasyonları, vajinanın estetiğinden kaynaklı yaşanan cinsel istek azalması ve özgüvensizlik sorunlarını ortadan kaldırır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma operasyonu, genel anestezi altında yapılır. Operasyonun türüne göre, işlem yapılacak bölgelere göre lokal ya da genel anestezi uygulamasına karar verilir. Vajinoplasti operasyonlarının süresi genellikle 1 ile 2 saat arasında değişmektedir, bu durum vajinaya yapılacak işlemlerin içeriği ile değişebilir. Ameliyat esnasında, vajinada istenen sıklığı yaratmak için vajinal derideki fazla kısımlar alınmaktadır ve kalan doku üzerinde sıklaştırma işlemi yapılmaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Neler Olur?

Vajina daraltma operasyonlarının sonrasında, operasyon yaptıran kadınlar ilk 2 saat içerisinde genellikle kanama riskine karşı önlem almak adına gözlem altında tutulur. Sonrasında ise doktor, aksi bir şey belirtmediği ya da beklenmeyen bir durum gözlenmediği müddetçe taburcu olunur. Vajina daraltma operasyonu sonrasında iyileşme süreci genellikle 3 haftalık bir dönemi kapsar. Bu süreçte vajinanın hijyenine fazlası ile önem verilmesi gerektiği gibi, doktorun verdiği önerilerin de tamamına uyulmalıdır. Vajinoplasti operasyonu sonrasında, düşünüldüğünün aksine şiddetli ağrılar yaşanmamaktadır ve hafif bir dinlenme süreci ile işlemin etkileri atlatılmaktadır. Vajinoplasti operasyonu gündelik yaşama hızlı dönülen operasyonlar arasındadır.

Vajina Daraltma Operasyonundan Sonra İz Kalır mı? Dikişler Ne Zaman Alınır?

Vajinoplasti operasyonunun ardından, herhangi bir beklenmedik ağrı durumunda ilk iş, doktora başvurmaktır ve fikir almaktır. Vajina daraltma operasyonlarından sonra, dikişlerin kalması ya da dikişlerin alınması durumu söz konusu olmamaktadır, zira bu operasyonlarda artık çoğunlukla eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bundan dolayı, dikişlerden kaynaklı herhangi bir sorun ya da ağrı yaşanmaz.

Vajinoplasti ile ilgili merak edilen diğer bir konu ise, ameliyat sonrası izlerdir. Günümüzde vajina daraltma operasyonları, gelişmiş estetik cerrahi işlemleri ile yapılmaktadır, dolayısı ile ameliyat sonrasında bir iz kalmamaktadır. İlk 10 günlük süreçte, lokal kanamalar lekelenmelere yol açabilir ancak bu sürecin ardından herhangi bir iz görünmemektedir.

Vajina Daraltma Egzersizleri: Operasyondan Sonra Vajina Sıklaştırma

Vajina, vajinoplasti işlemlerinin sonrasında ilerleyen yıllarda yaşa, tekrar doğum yapma gibi konulardan ötürü tekrar genişleme gösterebilir. Böyle durumlar için, vajina kaslarını yoğun bir şekilde çalıştırmaya yönelik antrenmanlar yapabilirsiniz. Vajina daraltma egzersizi olarak adlandırılan bu işlemlerde, Kegel egzersizi denen bir metot uygulanır. Vajina kaslarını, egzersiz kapsamında vücudun diğer kasları gibi belli aralıklarda kasıp gevşetmek, vajina kaslarının gelişmesine neden olur ve daraltıcı etki yapar. Vajina daraltma egzersizlerinin diğer bir avantajı ise, idrar kaçırma gibi şikayetleri azaltıcı etki yapmasıdır.

Vajina Daraltma Doğum Yapmamış Kişilerde Uygulanabilir mi?

Vajinanın daraltılarak daha da elastik bir hal almasını amaçlayan operasyondur. Operasyonla alakalı olarak akıllara takılan soruların başında genelde doğum yapmamış bir kadına uygulanıp uygulanmayacağıdır.

Vajinanın bazen kalıtımsal nedenler bazen de farklı sorunlar nedeniyle darlığını kaybetmesi ilişki sırasında olumsuz etkilerin oluşmasına neden olabilir. Bu durumda vajina daraltma operasyonu yapılması önerilir.

Böyle durumlarda daraltma uygulanması için kadının normal doğum için gereken yapıya sahip olması gerekir. Bu sayede operasyon doğumu zorlaştıran bir durum oluşmasına izin vermez. Bundan dolayı bilinçli ve işten anlayan bir hekimle çalışmak doğru değerlendirme açısından son derece önemli olur. Ama uygulanması kararı hekim ve hasta ile verilmelidir.

Vajinal Dolgu İle Vajina Daraltma Mümkün mü?

Vajinaların özellikle iç veya dış dudak bölmelerinde yapılan estetik operasyonların tümüne genel vajina estetikleri denir. Vajina şekli, renkleri yahut büyüklüğe bağlı ırklar veya yaşa göre değişken gösteren estetiklere bağlı çeşitli vajinal dolgularda yapılır.

Özellikle yapılma nedeni iç dudakların biri diğerine göre büyük ya da uzun olabileceğine dayalı simetrik değildir. Bu durumlar yapısal olabileceği gibi genetik aktarımlar gelişebilmektedir. Vajina, kasık bölgesine veya doğrudan dudak bozukluklarının estetik açıdan ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi işlemleri eşliğinde ayrıca daralmayı sağlayabilir.

Bundan ötürü estetik cerrahi işlemlerinde dolgu ile daraltma mümkündür.

Vajina iç dudakların küçültülmesi ile vajina daraltma doğru orantılı şekilde olmasının sebeplerine bakılırsa dış dudakların restorasyon küçültülmesi yahut yağların enjeksiyonu örnek verilebilir.

Vajinal Daraltma Operasyonu Ağrılı Mı?

Vajina, yaş ilerlemesi, doğum, hastalık ve bazı genetik nedenlerden dolayı gevşeyerek, esnekliğini kaybetmektedir. Bu da başta cinsel ilişkiler olmak üzere, yaşam kalitesini düşüren değişik sorunları oluşturur. Özellikle vajinası normalden daha genişlemiş olan kadın ve partnerleri, cinsel ilişki esnasında gerekli zevki duymamaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı, ortalama 40 dakika süren, genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Gevşeyen vajina kasları birbirlerine dikilerek, gerekli olan sıkılaşma sağlanmaktadır.

Operasyon sonrasında sadece hafif ödemler oluştuğundan, çok az ağrılı bir ameliyattır. Operasyon sonunda doktorlar, ağrı kesici ve ilaç tedavisi önerdiğinden, operasyon yapılan kişiler ağrı hissetmezler. Operasyondan 3 gün sonra iş hayatına dönülebilmekte, ortalama 1,5 ay sonra da ilişkiye girilebilmektedir.

Vajinal Daraltmadan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina daraltma ameliyatı geçiren kadın hastaların, taburcu olduktan sonra en çok önem arz eden kısmı, genital bölgenin temizliği ve hijyeni olmaktadır. Temizlik ve hijyenin yanı sıra dikişlere de düzenli olarak pansuman yapılmalıdır.

Doktorun vermiş olduğu ilaçların, düzenli olarak reçeteye uygun biçimde kullanılması gerekmektedir. Vajinal daraltma ameliyatı olan kadınların dikişleri, 2 hafta içerisinde hiçbir şekilde müdahale edilmeden erimektedir. Bu sebepten dolayı ameliyatı geçiren kadınların, dikişlerini aldırmak gibi bir sorunu olmamaktadır.

Hastalar cinsel ilişkiden bir süre uzak durmalıdır. Ameliyattan 1 ay sonra dikiş bölgesi normale dönmeye başlar. İlk 45 gün boyunca cinsel ilişkiden uzak durmak gerekmektedir. Erken cinsel aktivite ameliyat başarısını olumsuz önde etkiler.

Vajinal Daraltmadan Sonra Kegel Egzersizine Devam Edilebilir mi?

Vajinal estetik sonrası tekrar sarkma ve gevşeme sorunu yaşamamak için bazı önlemler alınmalıdır. Özellikle vajina kasları için yapılan kegel egzersizi bu süreçte büyük yarar sağlıyor. Vajinal daraltma işleminden sonra, bölgedeki kasları güçlendirmek için kegel egzersizlerine devam edilebilir. Güçlü kaslar vajina bölgesinin daha derli toplu olmasını sağlarken sarkmayı da önler.

Kegel egzersizini, vajinal daraltmanın hemen ardından yapmak yerine bölgede iyileşme olduktan sonra yapmak gerekiyor. Vajina kaslarını düzenli olarak kasıp, gevşetme hareketlerinden oluşan kegel egzersizi bölgede bulunan kasları güçlendirmektedir. Bölgedeki kaslar istemli çalıştığı için kişi kendi iradesiyle kasları hareket ettirebiliyor. Vajinal daraltma sonrasında da bu egzersize devam etmenin hiç bir sakıncası bulunmuyor. Ağrı ve rahatsızlık hissi oluşursa da egzersize ara vermekte yarar var.

Vajinal Daraltmadan Sonra Ne Kadar Spor Yapılmaz?

Vajinal daralma işleminden sonra vajinanın eski halini alması yaklaşık olarak 45 gün sürmektedir. Bu süre kimilerinden 30 gün kimilerinde ise 45 gündür. En fazla 45. günde vajina eski haline gelmektedir.

Vajinal daraltma işlemini gerçekleştiren kadınlar ağır hareketler yapmamalıdır. Yani vajina eski haline gelene kadar spordan uzak durmaları gerekmektedir. Bisiklet sürmek, koşu yapmak, yüzmek, teniz oynamak gibi spor dallarından kısa bir süre uzak durmaları gerekmektedir.

Vajinal daraltma işlemini gerçekleştiren kadınlarda ağır sporlar yapmak ya da ağır şartlarda çalışmak zarar verebilmektedir. Vajina eski haline dönene kadar uzak durulması gerekmektedir. 45. günün sonunda spor ve ağır şartlarda çalışma altına eskisi gibi girilebilmektedir.

Vajinal Prp Gençleşme Sağlar Mı?

Platelet Rich Plasma yani genital prp uygulaması kişinin kendine ait kanı ile özel olarak hazırlanan maddenin genital bölgesinin iç ya da dış kısmına uygulanması ile gerçekleştirilir. Prp birçok sağlık alanında kullanıldığı gibi kadınların en çok sorun haline getirdiği vajinanın sıkılaşmasını ya da daha genç gözükmesini sağlar.

Genital alanında yeni kullanılmaya başlayan prp; kandaki platelet denilen pıhtılaşma hücresindeki yoğun sıvı kısma verilen tanımdır. Özellikle cilt yenileme konusunda etkili ve gözle görülür sonuçlar alınan prp, vajinaya uygulandığında doğum, yaş gibi etkiler sonucu oluşan genişlemenin daha gençleşmesine ve sıkılaşmasına imkân tanır.

Kadınlarda idrar kaçırma problemleri için önerilen bu teknik dünya genelinde oldukça yeni bir uygulamadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kalıcı mı?

Çeşitli nedenlerden dolayı vajinanın genişlemesi söz konusu olabilir. Bunlara neden olan etmenler bazen sadece genetik iken çoğu zaman birbirinden farklı nedenler olduğu da görülebilir. Fazla çocuk doğurmak veya sık kilo alıp vermek bile bu durumu destekleyebilir.

Bunun için cinsel hayatında sorun yaşayan kadınların bir hekimden destek alarak vajina daraltma işlemi yaptırması gerekir. Vajina daraltma işlemi oldukça kısa süren ve etkileri de uzun süre korunan bir operasyondur. Kalıcı olması için gerekli egzersizlerin yapılması, kontrollerin aksatılmaması veya gereken önlemlerin alınması gerekir.

Çocuk doğurduktan sonra aynı kalıcılığın korunması oldukça zordur. Kontrolleri aksatmamak ve doktor önerilerini uygulamak kalıcı olmasına neden olmasa da uzun süreli olmasına zemin hazırlar.

Normal Doğumda Vajina Esner mi?

Normal doğum kadının bedenini buna uygun olduğu zamanlarda doğumu kolaylaştırmak adına hazırlanan bir mekanizma olarak düşünülebilir. Gerekli açılmanın olması ve bebeğin rahatlıkla çıkabilmesi adına hazırlık yapılır. Kadınların en büyük korkularından bir tanesi de normal doğum sonrasında vajinada meydana gelen açılmanın kalıcı olmasıdır. Bedeniniz bunu toparlayacak şekilde yaratılmıştır. Doğum süreciyle birlikte kilo alma ve verme durumu da söz konusu olduğundan dolayı yine de spor ve Kegel egzersizleri ile desteklemek de daha hızlı eski haline dönmesine yardımcı olur. Yine de çözüm olmadığında estetik olarak destek de alabilirsiniz. Çekinmeniz veya korku duymanız gereken bir doğum türü olmadığını bilmelisiniz.

Vajina Daraltmadan Sonra İdrar Yollarında Bir Sorun Yaşanır mı?

Vajina daraltma ameliyatı, başta doğum olmak üzere değişik nedenlerden dolayı vajinanın genişlemesini düzeltmek maksadı ile yapılan cerrahi bir müdahaledir. Vajinanın genişlemesi, vajinadaki kas ve dokuların deforme olmasından kaynaklanmaktadır. Vajina genişlemesi, özellikle cinsel ilişki esnasında olumsuzluklar oluşturmaktadır.

Genel anestezi ile yapılan ameliyatta, fazlalaşan ve deforme olan dokular çıkarılıp, yerine dikiş atılmaktadır. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında, idrar yolunda sorun yaşanıp yaşanmayacağı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kadınların anatomik yapısı incelendiğinde, idrar yolu ile vajinanın ayrı bölgelerde olduğu görülmektedir.

Bu nedenle de, vajina daraltma ameliyatı ile idrar yolunun bir bağlantısı olmamaktadır. Bu nedenle de, ameliyatın idrar yolunda bir sorun yaşatma ihtimali bile bulunmamaktadır.

Ankara vajina daraltma ameliyatıı ile ilgili detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimizi arayabilir Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’yla görüşebilirsiniz.