background

Vajina Daraltma

Vajina dokularının gevşemesi ve buna bağlı olarak esnekliğin azalması, vajinanın genişlemesi gibi şikayetleri olan kadınlar için, vajinanın sıklaştırılması, daraltılması ve toparlanması işlemlerini içeren operasyonlar vajinoplasti, yani vajina daraltma operasyonları olarak ifade edilir.

banner
Vajina Daraltma Operasyonu (vajinoplasti) Ankara Fiyatları Ne Kadardır?

Vajina daraltma işlemi, her operasyonun kendine has ihtiyaçları içerdiği özel bir operasyondur. Bundan dolayı herkes için sabit bir vajina daraltma operasyonu fiyatı söz konusu değildir. Bulunulan şehre, tercih edilen hastane ve hekime göre vajinoplasti ameliyat fiyatları değişkenlik gösterir. Bu nedenle hastanın ameliyatının içeriğine, hastanede kalış süresine, kullanılacak malzeme ve teknik farklılıklara göre, hastayı muayene etmeden fiyat vermek pek mümkün değildir.

Vajina Daraltma Operasyonları Neden Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatının yapılması için, herkesin kendine göre gerekçeleri vardır. En başta gelen gerekçelerin başında cinsel ilişkiden alınan haz ya da vajinanın sağlık açısından olumsuz bir hal alması gelmektedir. En sık vajinoplasti nedenleri arasında şunlar sıralanabilir:

SIK TEKRARLAYAN VAJİNAL ENFEKSİYONLAR

Geniş vajina yapısına sahip olmak, yalnızca cinsel ilişkiden alınan haz ile ilgili değildir. Aynı zamanda, geniş vajina yapısına sahip olan ve vajina ve perine bölgesi doğum sırasında yırtılarak zarar görmüş kadınlarda, vajinal enfeksiyon daha sık görülmektedir. Vajina girişinin normal anatomik yapısındaki bozulma sık tekrarlayan enfeksiyonları da beraberinde getirir. Vajinal enfeksiyonları azaltmak amacı ile bu bölge odaklı perineoplasti ve vajinoplasti operasyonları yapılabilir.

CİNSEL İLİŞKİDE ALINAN HAZZIN AZALMASI VEYA HİÇ OLMAMASI

Vajinanın yapısal olarak, zaman içerisinde daha geniş bir hal alması, cinsel ilişkiden alınan zevki azaltabilir. Bu da hem erkeğin, hem de kadının cinsel hazzını düşüren, dolayısı ile ilişkilere zarar verici etkileri olabilen bir durumdur. Vajinoplasti-perineoplasti operasyonlarında, vajinanın dokusu daha sıkı bir hale getirilmektedir. Bu da hem erkek, hem de kadının cinsel ilişkiden aldığı hazzı artırıcı etki yapmaktadır.

CİNSEL İLİŞKİDE VAJİNADAN GELEN HAVA SESİ

Vajinası genişlemiş olan kadınlarda, cinsel ilişki esnasında zaman zaman, rahatsız edici sesler gelebilmektedir. Bu seslerin nedeni, vajinanın bollaşmış yapısıdır. Penisin giriş çıkışı sırasında içeride biriken hava makattan gaz kaçırma sesine benzer istem dışı seslere neden olarak kadının özgüvenini ciddi anlamda düşürmektedir. Vajina daraltma operasyonlarının ardından bu sesler ortadan kalkmaktadır.

ÖZGÜVENDE DÜŞME

Vajinası genişlemiş olan kadınlarda, cinsel ilişki esnasında zaman zaman, rahatsız edici sesler gelebilmektedir. Bu seslerin nedeni, vajinanın bollaşmış yapısıdır. Vajina daraltma operasyonlarının ardından bu sesler ortadan kalkmaktadır.

Özgüven

Vajinadaki genişlik ya da vajinanın estetik anlamındaki diğer eksiklikleri, orgazmı zorlaştıran etkenler arasındadır. Kadının vajinası ile barışık olmaması hem onu ilişkiden soğutur hem de genel yaşantısını olumsuz yönde etikler. Vajina ağzının geniş görülmesi, benzeri şekilde özgüven eksikliğine yol açabilen bir durumdur. Vajinoplasti operasyonları ile yapılan vajina daraltma çalışması sonrasında, orgazm düzeyinde artış ve cinsel hazzın daha etkili bir şekilde yaşanması ile özgüven anlamında bir artış yaşanmaktadır.

İdrar Torbası Sarkmalarınının, Makat Fıtıklarının Düzeltilmesi

Vajina daraltma operasyonlarında, vajina daraltma işleminin yanı sıra, idrar torbasının sarkması, idrar kaçırma sorunları da düzeltilebilmektedir. Bu bakımdan vajina daraltma operasyonlarının sadece estetik kaygılarla yapılmadığını da söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra, makat fıtıkları olarak da bilinen rektal prolapsus yani barsak sarkması sorunları da vajinoplasti işlemleri esnasında düzeltilebilen durumlardır. Vajina sarkmaları, özgüven azalması, libidonun düşmesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. Vajinoplasti operasyonları, vajinanın estetiğinden kaynaklı yaşanan cinsel istek azalması ve özgüvensizlik sorunlarını ortadan kaldırır. Yani bu ameliyatlar sadece kozmetik amaçlarla değil aynı zamanda tıbbi amaçlarla da yapılmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma operasyonu, genel anestezi altında yapılır. Genel anesteziden korkan ve tıbbi durumu nedeniyle genel anestezi alamayacak hastalarda spinal anestezi de tercih edilebilir. Vajinoplasti operasyonlarının süresi genellikle 1 ile 2 saat arasında değişmektedir, bu durum vajinaya yapılacak işlemlerin içeriği ile değişebilir. Ameliyat esnasında, vajinada istenen sıklığı yaratmak için vajinal derideki fazla kısımlar alınmaktadır ve kalan doku üzerinde sıklaştırma işlemi yapılmaktadır. Aynı ameliyat sırasında labioplasti, idrar kaçırma ve pubis estetiği gibi işlemlerde yapılabilir. Bunlar da ameliyat süresini etkileyecektir.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Vajina daraltma operasyonlarının sonrasında, operasyon yaptıran kadınlar ilk 2 saat içerisinde genellikle kanama riskine karşı önlem almak adına gözlem altında tutulur. Kanama kontrolü sağlamak ve idrar akşını takip edebilmek adına genellikle mesaneye sonda takılır ve vajina içerisine tampon yerleştirilir. Vajinoplasti ameliyatından sonra hasta dilerse aynı gün evine gidebilir. Vajina daraltma operasyonu sonrasında iyileşme süreci genellikle 4 haftalık bir dönemi kapsar. Bu süreçte vajinanın hijyenine fazlası ile önem verilmesi gerektiği gibi, doktorun verdiği önerilerin de tamamına uyulmalıdır. Vajinoplasti operasyonu sonrasında, düşünüldüğünün aksine şiddetli ağrılar yaşanmamaktadır ve hafif bir dinlenme süreci ile işlemin etkileri atlatılmaktadır. Vajinoplasti operasyonu gündelik yaşama hızlı dönülen operasyonlar arasındadır. Bu nedenle hastaların operasyondan korkmalarına da gerek yoktur.

Vajina Daraltma Operasyonundan Sonra İz Kalır mı? Dikişler Alınmalı mıdır? Yoksak Kendiliğinden Erir mi?

Vajinoplasti operasyonunun ardından, herhangi bir beklenmedik ağrı durumunda ilk yapılması gereken ameliyatı gerçekleştiren hekimle iletişime geçmektir. Vajinoplasti operasyonlarında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır, bu nedenle de dikişlerin kalması ya da dikişlerin alınması durumu söz konusu değildir. Dikişler operasyondan sonra yaklaşık 10-20 gün içerisinde tamamen erir.

Vajinoplasti ile ilgili merak edilen diğer bir konu ise, ameliyat izleridir. Günümüzde vajina daraltma operasyonları, gelişmiş estetik cerrahi işlemleri ile yapılmaktadır, dolayısı ile ameliyat sonrasında hiçbir iz kalmamaktadır. Özellikle kapalı teknik vajinoplastilerde hem büyük miktarda doku çıkarılabilmekte hem de iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. İlk 10 günlük süreçte, lokal kanamalar lekelenmelere yol açabilir ancak bu sürecin ardından herhangi bir iz görünmemektedir.

Vajina Daraltma Doğum Yapmamış Kadınlarda Uygulanabilir Mi?

Vajinoplasti vajinanın daraltılarak daha da estetik bir hal almasını amaçlayan operasyondur. Operasyonla ilgili akıllara takılan bir diğer soru da doğum yapmamış bir kadına uygulanıp uygulanmayacağıdır.

Vajinanın bazen kalıtımsal nedenler bazen de farklı sorunlar nedeniyle darlığını kaybetmesi ilişki sırasında olumsuz etkilerin oluşmasına neden olabilir. Bu durumda vajina daraltma operasyonu yapılması önerilir. Bu durumda vajina daraltma operasyonu doğum yapmamış hastalarda da tercih edilebilir. Şunu da akılda bulundurmak gerekir ki, vajinoplasti operasyonlarından sonra normal doğum yapılması önerilmez, çünkü normal doğum yapılan ameliyatın olumlu etkilerini ortadan kaldıracaktır.

Doğum yapmamış ve vajinoplasti planlayan hastalarda hekim ve hasta durumu çok detaylı biçimde artılarını eksilerini değerlendirmelidir.

Vajinal Dolgu İle Vajina Daraltma Yapılabilir mi?

Vajinanın özellikle iç veya dış dudak bölmelerinde yapılan estetik operasyonların tümüne vajina estetiği denir. Vajina şekli, rengi veya büyüklüğü yaşa, genetik etkenlere hastanın kilosuna göre değişkenlik gösterebilir. Bu durumda hastanın tercihine göre vajinal dolgular da tercih edilebilir.

Bundan ötürü estetik cerrahi işlemlerinde dolgu ile daraltma yapmak da mümkündür.

Vajinaya dolgu maddesi konulabileceği gibi yağ enjeksiyonu da yapılabilir. Gerek dolgu gerekse yağ enjeksiyonlarının belirli bir süre sonra eriyip kaybolacağı da akılda tutulmalıdır.

Vajinal Daraltma Operasyonu Ağrılı Bir Operasyon Mudur?

Vajina, ilerleyen yaş, doğumlar, kilo alıp verme, hastalık ve bazı genetik nedenlerden dolayı gevşeyerek, esnekliğini kaybedebilir. Bu da başta cinsel ilişkiler olmak üzere, yaşam kalitesini düşüren değişik sorunları oluşturur. Özellikle vajinası normalden daha genişlemiş olan kadın ve partnerleri, cinsel ilişki esnasında gerekli zevki duymamaktadır. Bu da hem kadının öz güvenini düşürmekte hem de ilişkiye zarar vermektedir.

Vajina daraltma ameliyatı, ortalama 1 saat süren, genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Vajina içerindeki fazla dokular çıkarılır, yeterli sıkılığı sağlamayan kaslar kısaltılıp yaklaştırılarak yeni, dar ve daha uzun bir vajina oluşturulur.

Operasyon sonrasında ödem meydana geleceği için ilk 6 saat ağrı duyulması normaldir. Bu süreçte etkili ağrı kesiciler yapılarak ağrı kontrol altına alınır. Operasyondan 3-4 gün sonra iş hayatına dönülebilmekte, ortalama 1,5 ay sonra da ilişkiye girilebilmektedir. Özellikle kapalı teknik vajinoplastide iyileşme daha da hızlı olabilmektedir.

Vajinal Daraltmadan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajina daraltma ameliyatı geçiren kadınların, taburculuk sonrası en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri de genital bölgenin temizliği ve hijyenidir. Dikişler sadece vajina içerisinde ise pansuman yapmaya gerek yoktur. Vajinoplasti sırasında labioplasti veya perineoplasti gibi ek işlemler de yapıldıysa mutlaka 1 hafta-10 gün süre ile pansuman yapılması önerilir.

Hekiminizin reçete etmiş olduğu ilaçların, düzenli olarak ve reçeteye uygun biçimde kullanılması gerekmektedir. Özellikle antibiyotik ve ağrı kesiciler kesinlikle aksatılmadan kullanılmalıdır. Vajinal daraltma ameliyatı olan kadınların dikişleri, 20 günde hiçbir şekilde müdahale edilmeden erimektedir. Bu sebepten dolayı ameliyatı geçiren kadınların, dikişlerini aldırmak gibi bir sorunu olmamaktadır.

Hastalar cinsel ilişkiden 30-45 gün uzak durmalıdır. Ameliyattan 1 ay sonra dikiş bölgesi normale dönmeye başlar. Erken cinsel aktivite ameliyat başarısını olumsuz önde etkiler. Dikişlerin enfeksiyon kapmasına ve hatta açılmasına bile neden olabilir. Eğer mümkünse hekiminizin kontrolünden sonra cinsel birlikteliğe başlanması doğru olur.

Vajinal Daraltmadan Sonra Ne Kadar Süre Spor Yapılmaz?

Vajinal daralma işleminden sonra vajinanın eski halini alması yaklaşık olarak 45 gün sürmektedir. Bu süre kimilerinden 30 gün kimilerinde ise 45 gündür. En fazla 45. günde vajina tamamen iyileşmiş olacaktır.

Vajinal daraltma işlemini gerçekleştiren kadınlar ağır hareketler yapmamalıdır. Yani vajina eski haline gelene kadar spordan uzak durmaları gerekmektedir. Bisiklet sürmek, koşu yapmak, yüzmek, teniz oynamak gibi spor dallarından kısa bir süre uzak durmaları gerekmektedir. Ağırlık kaldırmak, çok yorucu ev işlerini yapmak da vajinoplasti operasyonlarından sonra önerilmemektedir.

Vajinal Prp İle Gençleşme Sağlanabilir Mi?

Platelet Rich Plasma yani genital prp uygulaması kişinin kendine ait kanı ile özel olarak hazırlanan maddenin genital bölgesinin iç ya da dış kısmına uygulanması şeklinde yapılan bir işlemdir. PRP’nin diğer tedavilere üstünlüğü hastanın kendi kanından elde edilen ürünün yine hastaya enjekte edilmesi prensibine dayanmasıdır. Yani tamamen doğal bir tedavi olarak nitelendirilebilir.

Genital alanında yeni kullanılmaya başlayan prp; kandaki platelet denilen pıhtılaşma hücresindeki yoğun sıvı kısma verilen tanımdır. Özellikle cilt yenileme konusunda etkili ve gözle görülür sonuçlar alınan prp, vajinaya uygulandığında doğum, yaş gibi etkiler sonucu oluşan genişlemenin daha gençleşmesine ve sıkılaşmasına imkân tanır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kalıcı Bir Operasyon mudur?

Çeşitli nedenlerden dolayı zaman içerisinde vajinanın genişlemesi söz konusu olabilir. Bunlara neden olan etmenler bazen sadece genetik iken çoğu zaman birbirinden farklı nedenler olduğu da görülebilir. Fazla çocuk doğurmak veya sık kilo alıp vermek bile bu durumu neden olabilir.

Bunun için cinsel hayatında sorun yaşayan kadınların bir hekimden destek alarak vajina daraltma işlemi yaptırması gerekir. Vajina daraltma operasyonu yaklaşık 1 saat süren, oldukça hızlı iyileşen ve uzun yıllar kalıcılığını koruyan bir operasyondur. Kalıcı olması için gerekli egzersizlerin yapılması, kontrollerin aksatılmaması veya gereken önlemlerin alınması gerekir.

Çocuk doğurduktan sonra aynı kalıcılığın korunması oldukça zordur. Kontrolleri aksatmamak ve doktor önerilerini uygulamak kalıcı olmasına neden olmasa da uzun süreli olmasına zemin hazırlar. Bunun dışında özel bir bakım gerekmemektedir.

Normal Doğum Sırasında Veya Sonrasında Vajina Tekrar Esner mi?

Normal doğum sırasında her ne kadar pelvik dokular korunmaya çalışılsa da mutlaka kalıcı olarak esneme ve gevşeme meydana gelecektir. Kadınlar bu esneme ve gevşemenin kalıcı olmasından büyük korku duyarlar. Her ne kadar doğum sonrası 6 haftalık lohusalık sürecinde vajinal dokular bir miktar toparlansa da tam bir geriye dönüş olmayacaktır. Doğum sonrası yapılacak kegel egzersizleri bir miktar fayda sağlayacaktır. Yine de çözüm olmadığında estetik girişimlerle kesin ve kalıcı bir düzelme sağlamanız mümkündür.

Ankara vajina daraltma ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimizi arayabilir Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’yla görüşebilirsiniz.