background

Histeroskopi Ankara

Histeroskopi, günümüzde en sık uygulanan kapalı ameliyat yöntemlerinden biri olup rahim duvarı ve rahim içindeki rahatsızlıkların özel bir kamera sistemi ile görüntülenmesini ve aynı anda tedavi edilmesini sağlayan bir yöntemdir.

Histeroskopi

Rahim içine histeroskop adı verilen bir cihazla vajinal yoldan girilir. Bu cihazın ucunda bulunan yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde rahim içindeki sorunlar teşhis edilebilir. Özellikle kısırlık gibi nedeni zor saptanan rahim ve fallop tüpü rahatsızlıklarının kesin tanısında sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Histeroskopinin en büyük avantajlarından biri görüntüleme sırasında tedavi de yapılabilmesidir. Ankara’da histeroskopi tedavisi ve fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi, yaklaşık 7-10 mm kalınlığındaki kamera ile rahmin içerisinden yapılan bir görüntüleme ve tedavi yöntemidir. Radyolojik tetkiklerle (HSG dediğimiz ilaçlı rahim filmi gibi) kesin tanı konulamadığı durumlarda histeroskopi yapılabilir. Rahatsızlığın bulguları gözlendiği anda tedaviye başlanabilir. Histeroskopi genel anestezi ile yapılabilir. Böylece hastanın işlem sırasında ağrı duymasının önüne geçilir. İyileşme süreci açık ameliyata göre çok daha kısadır. Büyük ameliyat kesileri olmadığı için de enfeksiyon riski daha az olmaktadır.

Histeroskopi Neden Yapılır?
  • Kısırlığın tanı ve tedavisi
  • Rahim içi ve rahim yapısı ile ilgili sorunların tanı ve tedavisi
  • Rahim perdesi, polip, miyom, rahim yapışıklıkları
  • Miyom ve rahim urları
  • Tüplerin kapatılması -ya da tersine- tıkanıklıkların giderilmesi
  • Anormal uterus kanamalarının tanı ve tedavisi
Histeroskopi ile Kısırlık Tedavisi Mümkün müdür?

Histeroskopi, doğrudan kısırlık tedavisinde kullanılmasa da kısırlığı meydana getiren sebeplerin ortaya çıkarılması ve tedavi edilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Kısırlığa neden olan, rahim içi polipler, perde ve yapışıklıklar histeroskopi ile tedavi edilebilir.

Histeroskopi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Histeroskopi işlemi sırasında hastanın ağrı duymaması, görüntülemenin kaliteli olması ve aynı zamanda tedavi yapılacaksa zaman kaybı yaşanmaması için genel anestezi tercih edilir. Anestezi uygulandıktan sonra çok küçük boyutlarda olan histeroskop isimli cihaz vajenden ilerletilerek rahim ağzına sokulur. Rahim kanalı boyunca ilerlenir ve sonunda rahim içerine girilir. Histeroskop ameliyatına özel sıvılarla operasyon yapılacak bölge şişirilir. Sonrasında histeroskop görüntüsü monitöre aktarılır ve rahimde perde, yapışıklık ya da polip, miyom olup olmadığı kontrol edilir. Uygun tedavi yapıldıktan sonra operasyon bitirilir. Sonrasında hasta aynı gün evine gidebilir.

Histeroskopi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Histeroskopi anesteziye ihtiyaç duymadan yapılabileceği gibi lokal anestezi altında da yapılabilir. Eğer sadece görüntüleme değil, aynı zamanda tedavi de yapılacaksa genel anestezi tercih edilir. Anestezi uygulandıktan sonra mikro boyutlarda olan histeroskop vajenden ilerletilerek rahim ağzına sokulur. Rahim kanalı boyunca ilerlenir ve sonunda rahim içerine girilir. Histeroskop ameliyatına özel sıvılarla operasyon yapılacak bölge şişirilir. Sonrasında histeroskop görüntüsü monitöre aktarılır ve rahimde perde, yapışıklık ya da polip, miyom olup olmadığı kontrol edilir. Uygun tedavi yapıldıktan sonra operasyon bitirilir. Sonrasında hasta aynı gün evine gidebilir.

Histeroskopi Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Kısa bir istirahatten sonra hastalar taburcu edilir. Histeroskopi işleminde hastanede kalmaya gerek yoktur. İşlem sonrasında hafif ağrı hissedilebilir. İşlem sonrası basit ağrı kesici ilaçlar ve gerekliyse antibiyotik doktor tarafından reçete edilir. Histeroskopi ameliyatı, rahim içi hastalıklarla ilgili en etkili ve güvenilir çözümlerden biridir. Özellikle miyom ve polip gibi zararsız kitlelerin alınmasında histeroskopi en çok başvurulan yöntemlerden biridir.
Histeroskopi, yan etkisi yok denecek kadar az olan bir ameliyattır. Fakat her ameliyatta olduğu gibi nadir görülen riskler histeroskopi ameliyatında da mevcuttur. Görüntüleme sırasında rahim ağzının yaralanması, kanama, enfeksiyon ve anesteziden kaynaklanan sorunlar histeroskopi ameliyatında görülen nadir risklerdendir. Tabiki bu riskler güvenilir ellerde son derece düşüktür.

Ankara Histeroskopi Fiyatları

Histeroskopi ameliyatı, kısırlığın tanısında, rahim yapısını bozan perdelerin tedavisinde, miyom ve poliplerin giderilmesinde kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Histeroskopi ameliyatının fiyatları ise yapılacak işleme ve merkeze göre değişmektedir. Sadece tanı yapılan histeroskopi ameliyatlarının fiyatları ile tanı ve tedavi amacıyla yapılan histeroskopi ameliyatının fiyatları farklıdır. Histeroskopi fiyatları ve operasyonun detayları hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.