background

Ankara Aşılama Tedavisi (İntrauterin İnseminasyon)

Açık rahim ameliyatı genel anlamda rahmin çıkarılıp alınmasına yönelik yapılan cerrahi bir operasyon olup karın boşluğuna açık teknikle girilerek yapılan bir operasyondur. Bir takım kadın hastalıklarının tedavisinde açık rahim ameliyatına başvurulur.

Aşılama
Ankara Aşılama Tedavisi

Günümüzde, kısırlık tedavisinde tüp bebek kadar çok tercih edilen bir diğer tedavi şekli de aşılama tedavisidir. Aşılama, genellikle erkeğin sperm kalitesinden ya da sperm sayısından kaynaklanan kısırlık problemlerinin tedavisinde tercih edilir. Tedavinin temel mantığı; uygun şekilde uyarılan ve çatlamaya hazırlanan yumurtalara, yoğunlaştırılmış spermin enjekte edilmesidir. Bu şekilde, sperm yoğunluğu, hareketliliği ve kalitesi ile ilgili sorunlar azaltılır. Hazırlanan spermler direkt olarak rahim içerisine bırakıldığı için döllenmenin daha kolay gerçekleşmesi sağlanır. Aşılama, yumurta takibinden sonra; tüp bebek tedavisinden ise önce yapılması uygun olan bir yöntemdir. Yani aşılama tedavisi tüp bebek tedavisinden önceki son basamak olarak düşünülebilir. Aşılama tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir, Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’na muayene olabilirsiniz.

Aşılama (İnseminasyon) Tedavisi Nedir?

Aşılama tedavisi, tıpkı tüp bebek tedavisinde olduğu gibi yumurta hücresi ile sperm hücrelerini en verimli şekilde bir araya getirmeyi hedefleyen bir tedavidir. Tüp bebekten farklı olarak süreçler kadın bedeninde ilerler. Tüp bebek tedavisi ile benzer tarafı ise her ikisinde de bir takım ilaçlar yardımıyla yumurtalıkların uyarılmasıdır. Öncelikle yumurtalar uyarılır, sonrasında erkekten alınan sperm örnekleri kadının rahmine yerleştirilir. Bu aşamada, enjeksiyon tekniği kullanılır. Aşılama tedavisini tüp bebek tedavisinden ayıran yönlerden biri de budur. Aşılama düşünülenin aksine ağrılı ve acılı bir tedavi şekli değildir. Tüp bebek tedavisinde yumurta hücresi ve spermler laboratuvar ortamında bir araya getirilirken aşılama tedavisinde spermler doğrudan anne adayının rahmine gönderilir. Aşılama tedavisinin bu nedenle doğala daha yakın bir tedavi olduğu söylenebilir. Özellikle tüp bebek tedavi sürecinden çekinen hastalar aşılama tedavisini kolaylıkla tercih edebilirler.

Kimler Aşılama Tedavisi Yaptırmayı Tercih Edebilir?

Peki aşılama tedavisi mi yoksa tüp bebek mi? Kimlere aşılama yapılabilir? Aşılama ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de budur. Yumurta takibi, aşılama ya da tüp bebek yöntemlerinden birine başvurmak için ön koşul; çiftin 1 yıl boyunca -cinsel hayat aktif bir şekilde devam etmesine rağmen- bebek sahibi olamamasıdır. Bu süre, 35 yaşından büyük kadınlarda 6 aydır. Tabiki bu noktada çiftin endişe seviyesi yüksekse ve beklemek istemezlerse bu süreleri doldurmadan da takip ve tedaviye başlayabilirler. Aşılama sürecinde hem kadın hem de erkeğin üreme sistemlerinin detaylı olarak kontrol edilmesi gerekir. Aynı zamanda hormonlar ve genel sağlık durumu da değerlendirilir. Eğer kısırlığa neden olabilecek belirgin sorunlar bulunursa öncelikle bunların tedavisi yapılır. Yumurta rezervinin düşük olması, sperm kalitesinin ve yoğunluğunun az olması durumunda yumurta takibi, aşılama tedavileri yerine direkt olarak tüp bebek tedavisine geçilebilir. Eğer kadın 38 yaşın üzerindeyse doğrudan tüp bebek tedavisine geçilebilir. Yani gördüğünüz gibi sürecin nasıl ve ne şekilde ilerleyeceğine hasta bazında karar vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

  • Yaşın ilerlemesi vb. sebeplerle daha hızlı gebe kalmak isteyen kadınlarda
  • Endometriozis vakalarında
  • Düşük yumurta rezervinde
  • Erkeğin sperm kalitesinden kaynaklanan sorunlarda
  • Sebebi açıklanamayan kısırlık vakalarında
  • Yumurta takibinden yeterince sonuç alınamayan vakalarda, tüp bebek tedavisine geçiş aşamasında aşılama tedavisi yapılabilir.

Aşılama Tedavisi Kaç Gün Süren Bir Tedavidir?

Aşılama tedavisi toplamda 10 – 15 gün süren bir uygulamadır. Erkek sadece aşılama günü, sperm örneği vermek için gelir. Bunun dışındaki süreçte, kadın 2 – 3 kere ultrasona çağrılır ve yumurtalıkların durumu takip edilir. Aşılama günü çiftin birlikte gelmesi daha uygun olur.

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşılama tedavisinde öncelikle yumurtalıklar bir takım ilaçlarla uyarılır. Yumurtaların uyarılma süreci ultrason takibi ve kandaki hormonal değişim ile izlenir. Yumurtalar en olgun haline ulaştığında erkekten alınan sperm örneği yoğunlaştırılıp uygun tekniklerle temizlenerek kadının rahmine enjekte edilir. İşlemden sonra çift, aktif cinsel hayatına devam edebilir. 12-14 gün sonra gebelik testi yapılabilir ve işlemin başarılı olup olmadığı anlaşılabilir.

Aşılamanın Başarısı Ne Kadardır?

Tüp bebek ve aşılama tedavilerinde başarı; anne adayının yaşı, sperm ve yumurtalıklarda yaşanan sorunlara bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle aşılama yöntemi ile tek denemede kolayca hamile kalan hastalarımız olduğu gibi ikinci, üçüncü tekrara ihtiyaç duyan hastalarımız da olmaktadır. Aşılama, kısırlık tedavisinde etkileri dünya çapında kabul görmüş bir işlemdir. Doğru uygulandığı zaman başarı oranı %20-30 arasında değişmektedir.

Ankara Aşılama Tedavisi Fiyatları Nasıldır?

Aşılama ve tüp bebek tedavilerinde işlemin kaç kez tekrarlanacağı ve süreç içerisinde yapılan tetkikler fiyatları belirler. Her hastanın kısırlık nedeni ve tedavi sürecindeki ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle aşılama tedavisi fiyatları da kişiye göre değişebilir; net bir rakam belirtmek doğru olmaz. Aşılama tedavisi ile ilgili fiyat bilgisi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir, Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu ile süreci keyifle sürdürebilirsiniz.