background

ANKARA’DA KİŞİYE ÖZEL DOĞUM DENEYİMİ OP DR. ASLIHAN YAZICIOĞLU

Doğum yeme içme gibi, uyku gibi ya da sindirim sistemi faaliyetleri gibi tamamen fizyolojik yani vücudumuzun normal fonksiyonlarından biridir. Doğum, bebeğin doğum kanalına girmesiyle başlar ve plasenta yani bebeğin eşi dediğimiz yapının vücuttan atılması ile son bulur.

banner
Doğum Paketi Ankara

Her anne adayı için ister ilk doğumu olsun ister beşinci süreç hem heyecanlı hem de streslidir. Bunu baştan bilmek ve kabul etmek hem anne adayını rahatlatır hem de süreci sağlıklı yürütmemizi sağlar. Annenin doğum sürecini nasıl karşıladığını etkileyen pek çok etken olduğunu söyleyebilirim. Fizyolojik nedenlerin etkisi olabildiği gibi (tedavi gebeliği, ikiz gebelik veya gebeliğin getirmiş olduğu riskli durumlar) psikolojik destek, doğum doktorunuz ile iletişiminiz, doğum hakkında sizin ve çevrenizin bilinç düzeyi ve yıllardır etrafınızdan duymuş google’da okumuş olduğunuz iyi ve bazen kötü doğum deneyimleri gibi etmenlere bağlı olarak doğumunuzu daha kolay veya zor geçirebilirsiniz. Peki ben Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu olarak ne gibi bir yol izliyor ve hangi yöntemleri kullanıyorum? İşte 10000’in üzerindeki doğum deneyimimle uyguladığım yöntemler.

DOĞUM TERCİHİNDE YILLARIN BİRİKİMİ

Gebelik takibini en doğru şekilde yaptık, bebeğimizin sağlıklı bir şekilde gelişimini sağladık, artık yavrunuzu kucağınıza alacağınız gün geldi çattı. Her zaman söylediğim gibi, gebelik takibi çoğu zaman eğlenceli, doğum kimi zaman uzun, kimi zaman jet hızında ama her zaman heyecanlı, anne baba olmak ise en zoru ve en uzunu çünkü hayat boyu devam ediyor.

Sayısız doğum gerçekleştirmiş bir doğum doktoru olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. İyi ve doğru bir takibin sonucunda doğumunuzda risklerin en aza indirildiğini unutmayın. Doğumun nasıl olacağına ise işte bu sürecin sonunda ancak karar verebiliriz. Doğru kararı vermek için ise uzmanlık ve birikim en önemli koşul. Doğum şeklini ne anne baba, ne yakın akrabalar ne de doktor belirleyebilir. Bu süreçte esasen direksiyon bebeğin ellerindedir. Bana doğumum normal mi sezaryen mi olacak, hangi gün doğar, epidural ihtiyacım olur mu gibi sorular soran anne adaylarına her zaman şunu söylerim. Ben doğum doktoru olarak senin en sağlıklı ve sorunsuz şekilde doğum yapman için elimden gelenin en iyisini yaparım, ve doğumun ne şekilde olacağına dair tüm kararı bebek verir. Ben de bu süreçte size tüm tıbbi bilgi ve birikimimle yol gösterir, refakat eder ve eve sağlıklı anne ve bebekle gitmenizi sağlarım. Yani Ankara ve çevre illerden gelen tüm gebelerime ”Önce Güven” diyorum. Çünkü güven bizim ilişkimizin omurgasını oluşturuyor.

DOĞUM İÇİN ÖNCE GÜVEN

Gebelerin rahat ve sorunsuz bir doğum için kadın doğum uzmanı ile arasında koşulsuz bir güven oluşması gerekiyor. Bunun farkında olarak, doğum sürecinin başından itibaren sizinle yol arkadaşlığı yapıyoruz. Çıktığımız bu yol arkadaşlığının sonucunda aramıza yeni biri katılıyor. Yavrunuzun gelişini kolaylaştırmak için doğum uzmanınız olmanın yanı sıra sizin sırdaşınız, arkadaşınız oluyoruz. Sizinle empati kurmayı, sizi anlamayı ve sizi tanımayı önemsiyoruz.

ÖNCELİĞİMİZ DOĞAL DOĞUM

Hem anne hem bebek için en doğru yöntemin doğal doğum olduğunu söyleyebiliriz. Doğal doğumda doğum süreci kendiliğinden başlar, anne adayına suni sancı, lavman, epidural anestezi gibi müdahaleler yapılmaz. Sürecin kendi kendine ilerlemesi yönünde bir doğum takibi yapılır. Doğum esnasında da epizyotomi dediğimiz kesi yapılmaz, bebeğin göbek kordonu geç kesilir. Ve böylelikle olabildiğince hiçbir müdahale yapılmadan doğum gerçekleştirilir. Bizim öncelikli tercihimiz de doğal doğumdan yana. Tabii ki bunun için tıbbi uygunluğun olması zorunlu bir koşuldur. Eğer tıbbi açıdan uygun değilse diğer seçenekleri değerlendirmeye alıyoruz.

SEZARYEN

Normal doğum şartları oluşmadığı durumlarda, tıbbi gereklilikler sonucunda sezaryen doğumu tercih edebiliyoruz. Bu seçeneğin tercih etmek için doğum takibinin doğru yapılması, anneyi iyice tanımış olmak gerekiyor. Biz, sizin ve bebeğiniz için en doğru, risksiz ve sağlıklı tercihi yapıyoruz. Unutmayalım ki, sezaryen hem anne hem bebek için bir kurtarma ameliyatıdır. Gerekli olduğu durumlarda sezaryen bir seçenek değil zorunluluk haline de gelebilir. Bu nedenle isteğe bağlı sezaryen yapılmasının da uzun dönemde bazı riskleri beraberinde getirdiğini unutmamak gerekir.

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUM / SSVD

Önceki doğumunuzu sezaryen ile gerçekleştirmiş olsanız bile ikinci doğumunuzu doğal yolla yapabiliyoruz. Başlangıçta bu kararla yola çıktığımızda sizi doğal doğuma en iyi şekilde hazırlıyoruz. Doğum takibi süresince tüm riskleri izliyoruz. Alınması gereken tüm önlemleri alıyoruz. Bu noktada doğum yapılan merkezin, SSVD için uygun olması, ameliyathane ve doğumhanenin 7 gün 24 saat aktif olması, yenidoğan ve erişkin yoğun bakım koşullarının sağlanmış olması doğumu takip eden hekim ve ekibinin sürece hakim ve çok defa tecrübe etmiş olması, acil ameliyat becerilerinin yeterli olması anne ve bebek sağlığı için temel öncelikler olmalıdır. Biz bu şartların tamamını sağlıyoruz.

PRENSES DOĞUM DOĞUM (EPİDURAL)

Doğum yaparken ağrılar içinde kıvranmanıza gerek yok. Anne adaylarının en büyük korkusu şiddetli ağrıları kolayca dindirebiliyoruz. Epidural, doğumu an be an yaşamanız, bebeğinizin gelişine şahit olmanız, ancak bunun yanı sıra acı duymamanız için kullandığımız bir yöntem. Halk arasında prenses doğum olarak bilinen epidural normal doğum, ağrı şiddetinin azaltılmasına ve annenin doğumdaki uyumunun artırılmasında tercih edilebilir.