background

Klitoris Estetiği Nedir?

Klitoris bölgesi anatomik ve fizyolojik yapısı açısından önemli bir bölgedir. Klirotis bölgesi sinirler açısından oldukça zengin bir bölgedir. Bu nedenle klitoris bölgesine yapılan operasyonları önem arz eder. Klitoral hudoplasti ve kliteroplasti ameliyatları bu bölgeye ait genital estetik operasyonlardır.

Klitoris Estetiği
Klitoral Hudoplasti Nedir?

Klitoris bölgesindeki cilt dokusu fazlalıklarının alınması, cilt katlantılarının düzeltilmesi operasyonudur. Genellikle labioplasti ile eş zamanlı olarak yapılmaktadır. ‘Klitoral hudektomi’ veya ‘Klitoral Hud rezeksiyonu’ gibi farklı isimlerle de anılır. Labioplasti ameliyatı sırasında klitoral hudoplasti yapılmaz ise operasyon kötü sonuçlar doğurabilir. O yüzden yapılması önemlidir. Bunu örneklendirmek gerekirse sadece labioplasti yapılıp, klitoral hudoplasti yapılmayan hastalarda tabiri caizse penis benzeri bir görünüme neden olmaktadır. İşte bu sebeple labioplasti ve ile klitoral hudoplasti ameliyatları sıklıkla birlikte gerçekleştirilir.

Klitoral Hudoplasti Cinsel Hazzı Etkiler Mi?

Doğru teknikle yapıldığında asla etkilemez. Hatta klitoris üstü fazla cilt dokusunun çıkarılması mekanik uyarıyı arttırarak pozitif bir katkı da sağlayabilir. Diğer taraftan öz güveni sağlayarak, cinsel ilişkideki konsantrasyonu da arttırır. Klitoral hudoplasti yapılan hastaların büyük kısmı cinsel ilişkide daha kolay uyarıldığını ve uyarının daha uzun sürdüğünü ifade etmektedirler.

Kliteroplasti Nedir?

Özellikle sporda doping amaçlı androjen içeren ilaçların kullanılması, böbrek üstü bezlerin fazla çalışması, PCOS (Polikistik Over Sendromu) gibi durumlar, diğer taraftan sık mastürbasyon yapma, sık cinsel ilişki, genital bölgenin kaşınarak sıkça uyarılması gibi işlevler klitoris organının büyümesine yol açar. Klitorisin büyümesi ‘klitoromegali’ olarak bilinir. Bu durumda estetik bir operasyon ile klitoris küçültülebilir.

Kliteroplasti, klitoris büyümesi nedeni ile yapılan estetik ameliyattır ve ‘klitoris estetiği’ olarak da bilinir. Klitorisin normalden büyük olması cinsel ilişkide rahatsızlıklara ve psikolojik sorunlara neden olabilir.

Kliteroplasti normalden büyük olan klitorisin cerrahi bir operasyonla küçültülmesi operasyonudur. Bu şekilde klitorisin daha doğal bir görünüm kazanması amaçlanmaktadır.

Kliteroplasti normalden büyük olan klitorisin cerrahi bir operasyonla küçültülmesi operasyonudur. Bu şekilde klitorisin daha doğal bir görünüm kazanması amaçlanmaktadır.

Kliteroplasti normalden büyük olan klitorisin cerrahi bir operasyonla küçültülmesi operasyonudur.

Klitoris organının normalden iri ve kabarık olmasına ‘Klitoral Hipertrofi’ veya ‘Kliteromegali’ adı verilir. Klitoral hipertrofi, kliteromegali veya klitoris büyümesi eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Kliteroplasti ile Klitoral hudoplasti arasındaki fark nedir?

Kliteroplasti, klitoris organının büyümesi nedeni ile yapılan estetik bir ameliyattır. Klitoris organının normalden büyük olması nedeniyle yapılan klitoris küçültme ameliyatıdır. Çok çok nadiren yapılmaktadır.

Klitoral hudoplasti veya diğer ismi ile klitoral hudektomi ise klitoris organı üzerindeki cilt dokusunun fazlalığı nedeniyle, buradaki fazlalık cilt dokusunun alınması şeklinde yapılan estetik bir operasyondur. Neredeyse labioplasti operasyonlarının tümünde eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Bu nedenle her iki klitoris düzeltme ameliyatı birbirinden oldukça farklıdır.

Klitoris Estetiği Nedir?

Klitoris bölgesi anatomik ve fizyolojik yapısı açısından önemli bir bölgedir. Klirotis bölgesi sinirler açısından oldukça zengin bir bölgedir. Bu nedenle klitoris bölgesine yapılan operasyonları önem arz eder. Klitoral hudoplasti ve kliteroplasti ameliyatları bu bölgeye ait genital estetik operasyonlardır. organının büyümesine yol açar. Klitorisin büyümesi ‘klitoromegali’ olarak bilinir. Bu durumda estetik bir operasyon ile klitoris küçültülebilir.

Klitoris organının normalden iri ve kabarık olmasına ‘Klitoral Hipertrofi’ veya ‘Kliteromegali’ adı verilir. Klitoral hipertrofi, kliteromegali veya klitoris büyümesi eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Klitoris nerededir?

Kadınlarda “mons pubis” adı verilen kıllarla örtülü tümsekciğin aşağı kısmında yer alan anatomik yapıya klitoris adı verilmektedir. Klitoris cilt ve cilt altı yağ dokusunun altında yer alan “Y harfi” şeklinde bir erojen organdır. Erektil yapısından dolayı cinsel ilişki sırasında içi kanla dolarak şişmekte, belirginleşmektedir.

Klitoris Estetiği Riskleri

Klitoris estetiği bu alanda çalışan uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Doğru teknikle yapıldığında her ameliyatta görülen kanama, enfeksiyon harici riskler yoktur.

Klitoris Düzeltme Ameliyatları

Klitoris düzeltme ameliyatları klitoris üzeri fazla dokuların alınması şeklinde yapılır ve klitoral hudoplasti olarak bilinir.

Klitoris düzeltme ameliyatları nedir?

Klitoris üzeri fazla dokuların alınması şeklinde yapılır ve ‘klitoral hudoplasti’ olarak bilinir. Genellikle labioplasti (iç dudak estetiği) ile birlikte uygulanmaktadır. Çünkü labioplasti sırasında iç dudakların kısaltılarak küçültülmesi sonrasında klitoris üzeri fazla tabaka belirginleşmekte ve önde adeta bir ‘mikropenis’ görünümü ortaya çıkmaktadır. Labioplasti + Klitoral hudoplasti ameliyatlarının birlikte uygulanması ile hastalar tarafından en fazla arzu edilen ‘venüs yarığı’ oluşacaktır.

Klitoral düzeltme ameliyatları, labioplasti ameliyatından farklı olarak daha fazla cerrahi tecrübe gerektirir. Bu nedenle genelde çok az hekim tarafından uygulanmaktadır. O yüzden baştan doğru hekimin seçilmesi önemlidir.

Klitoral düzeltme ameliyatları doğru operasyon tekniği ile yapıldığında asla cinsel hazzı azaltmaz, tam tersi arttırabilir. Kişisel gözlemlerimize göre, fazlaca kalın dokuların çıkarılması cinsel ilişki sırasında klitorise mekanik etkiyle ulaşmayı kolaylaştırmakta, bu şekilde orgazm fonksiyonunu rahatlatmaktadır.

Klitoris Estetiği Sorular ve Cevaplar

Klitoris ameliyatla nasıl küçültülebilir?

Klitoris üzeri doku fazlalıkları 30-45 dakikalık bir operasyonla küçültülebilir ve bu bölgedeki kırışıklıklar açılabilir (Klitoral hudoplasti ameliyatı). Daha sonra atılan estetik dikişler ile doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Daha önce de belirtildiği gibi klitoral hudoplasti ameliyatları genelde labioplasti ameliyatı (iç dudakların kısaltılması) ile birlikte yapılmaktadır. Bu şekilde her iki operasyon ortalama olarak 1 saat- 1 saat 15 dakika kadar sürer.

Kendi kişisel tecrübelerimize göre, en iyi estetik görünümün elde edilmesi açısından labioplasti ile birlikte klitoral hudoplasti ameliyatlarının eş zamanlı olarak yapılmasında faydalar vardır.

Klitoris ameliyatının riskleri

Klitoral hudoplasti, labioplasti ameliyatlarından daha fazla tecrübe gerektirir. Genel anlamda kanama ve enfeksiyon haricinde başka bir riski yoktur. Kadınlarda cinsel hazzı olumsuz yönde etkilemez, tam tersi bir miktar artış da sağlayabilir. Her operasyonda olduğu gibi deneyimli cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlarda gelişen riskler (komplikasyonlar) en az düzeydedir.

Klitoris üzerindeki cilt dokusunun çıkarılması cinsel hazzı etkiler mi?

Hayır. Çünkü yapılan ameliyatlarda klitorise dokunulmamaktadır. Hatta klitoris üzerindeki deri katlantıların alınması ile ilişkideki klitoral uyarılma daha fazla olmakta ve bu şekilde cinsel doyum artmaktadır.

Klitoris ameliyatlarındaki amaç nedir?

Klitoris ameliyatlarındaki en önemli amaç kişilere daha iyi bir genital estetik görünüm kazandırmak, böylelikle kendilerine olan güvenlerini arttırarak seksüel ilişki sırasındaki hazzı arttırmaktır. Diğer taraftan klitoris düzeltme ameliyatları genellikle labioplasti ameliyatları ile birlikte uygulanılmaktadır. Bundaki amaç da labioplasti ameliyatı ile iç dudaklar küçültüldükten sonra daha belirgin hale gelen klitorisin de orantılı olarak inceltilmesidir.

Klitoris büyümesi neden olur?

Klitoris büyümesine neden olan en sık sebepler arasında hormonal nedenler yer almaktadır. Böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması (adrenal hiperplazi) vücutta tüylenme, yağlanma, akne, sivilce oluşumu ve klitoris büyümesi ile ilgili sorunlara neden olmaktadır. Dışarıdan alınan bazı androjen içerikli hormonal ilaçlar da klitoris büyümesine neden olabilir.

Klitoris büyümesi gebelik süresince anneden alınan hormonlar sonucunda yeni doğan bebeklerde bile görülebilir. ‘Adrenogenital sendrom’ da nadir görülen, ancak ciddi sorunlara neden olan bir durumdur. Sık ve uzun süreli mastürbasyon, klitorisin aşırı uyarılması, sık vajinal enfeksiyonlardaki kaşıntıya bağlı olarak o bölgenin fazlaca uyarılması klitoris büyümesine neden olabilir.

Klitoris büyümesi nedeni ile yapılan kliteroplasti ameliyatları son derece nadirdir. Klitoral hudoplasti, yani klitoris üzeri cilt fazlalıklarının alınması ise iç dudak estetiği ile birlikte yaygın olarak uygulanmaktadır.

Tarafımızca yapılan ameliyatlarda iç dudak estetiği amacı ile kliniğimize başvuran hastalarımızın pek çoğuna klitoral cildin düzeltilmesi işlemini de önermekteyiz. Çünkü labioplasti (iç dudak estetiği) gereken çoğu hastada zaten böyle bir sorun da vardır. Ayrıca iç dudaklarında asimetri olan kadınların klitoris üzeri tümsekçik kısmında da asimetri mevcuttur. Diğer taraftan labioplasti ameliyatlarında sarkık olan iç dudak kısımları alındıktan sonra daha belirgin hale gelen klitorisin de düzeltilmesi estetik açıdan daha iyi bir görünüm sağlamaktadır.

Klitoris bazı kişilerde neden normalden büyüktür?

Klitoris en sıklıkla hormonal bazı problemler sonucunda büyümektedir. Bu hormonal problemler arasında en sık olarak görüleni “adrenogenital sendrom” dediğimiz böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonlara bağlı olarak klitorisin büyümesi durumudur. Ayrıca ailesel ve genetik özellikler sonucunda veya sık ve uzun süreli masturbasyon yaparak klitorisi uyarmak da klitoriste büyümeye neden olabilmektedir.

Labioplasti ile birlikte klitoral hudoplasti

Son yıllarda labioplasti sayıları her gün artan jinekolog hekim tarafından uygulama alanına girmiştir. Ancak klitoris üzerine yapılan ameliyatlar özel cerrahi operasyonlar grubundadır ve mutlaka deneyimli bir jinekolog tarafından uygulanması gereklidir. Aksi takdirde istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Labioplasti ile kombine edilen klitoral hudoplasti ameliyatı en iyi estetik sonuçlar elde edilmektedir.