background

Epidural (Prenses) Doğum Ankara

Büyüklerimizden hep duyarız, “Ağrı çeke çeke, çatır çatır doğurdum” diye. Ancak modern tıbbin bize sunduğu imkanlar sayesinde artık doğum sancısı çekmenize gerek kalmıyor. Anne adaylarının en büyük korkusu olan şiddetli ağrıları epidural normal doğum yöntemi ile kolayca dindirebiliyoruz.

banner
Epidural Normal Doğum

Peki Epidural normal doğum nedir? Zararlı mıdır? Epidural anestezi nasıl yapılır? Epidural normal doğum yapanlar daha mı avantajlıdır? Kimler epidural doğum yapamaz gibi daha birçok sorunun cevabı ne? Bunları yazımda cevaplayacağım ancak önce gelin bir doğum ağrısı neden oluşur buna bakalım.

Doğum Ağrısı

Temelde doğumun başlaması ile karın, kasık ve bel bölgesinde belli aralıklarla hissedilen ağrılardır. Sıklığı ile anne ve bebeğin doğuma ne kadar yaklaştığını gösterir. Ağrılar genellikle çok şiddetlidir ve bazen anne ile bebeği kötü yönde etkiler. Çoğu kadın bu ağrılara dayanamadığı için vajinal yani doğal doğumu göze alamaz ve sezaryene yönelir.

Doğum Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Doğum sırasındaki ağrıların iki temel nedeni vardır; duygusal ve fonksiyonel.

 • Duygusal ağrıların sebebi “korkular ve bilgisizlik”tir. Doğum öncesi aldığınız eğitim ağrıyı ortadan kaldırmaz ama onunla nasıl baş etmeniz gerektiğini size öğretecektir.
 • Ağrıların temel nedeni ise fonksiyoneldir. Rahim kasılmaları, rahim kanalının açılması, bebeğin aşağıya doğru inişi ve doğum sırasındaki tıbbi girişimler fonksiyonel ağrıların bazı nedenleridir.

Epidural Anestezi ile Ağrısız Prenses Doğum

Normal epidural doğum, şiddetli ağrılar yaşamadan doğum yapmanız için başvurduğumuz doğum yöntemidir. Epidural anestezi ile doğumu an be an yaşamanız, bebeğinizin gelişine şahit olmanız, ancak bunun yanı sıra acı duymamanız sağlanır. Tabiki epidural normal doğum tamamen ağrısız yani sıfır ağrıyı garanti etmez. Ancak doğum ağrısını gebenin katlanabileceği düzeye indirir.

Epidural Anestezi Ne İşe Yarar?

Epidural anestezi ile ağrısız bir doğum deneyimi yaşayabilirsiniz. Doğumdan önce gebenin omur aralıklarına bir kateter yerleştirilir. Ucu cilt yüzeyinden görünen kateterden uygun dozlarda ilaç verilir. Epidural anestezi sonrası, verdiğimiz ilaç sayesinde acıyı daha az duyarsınız. Böylelikle bölgesel anestezi uygulandığı için doğumun her anına şahit olabiliyorsunuz. Epidural anestezi Verilmiş Gebe;

 • Acıyı çok daha az hisseder.
 • Dokunmayı hisseder.
 • Yürüyebilir.
 • Daha rahat bir doğum süreci yaşar.
 • Doğumdan hemen sonra bebeğini kucağına alabilir.

Epidural Anestezi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce şunu bilmek gerekir. Genel inanışın aksine epidural anestezi uygulaması kadın doğum hekimi tarafından değil, anestezi uzmanı tarafından yapılır. Bu nedenle epidural anestezinin başarılı olup olmaması anestezi uzmanının elindedir. Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’nun kendi anestezi ekibi vardır ve yılların tecrübesine sahip olan bu ekibe gözünüz kapalı güvenebilirsiniz. Epidural anestezi ile normal doğum tercih ettiğiniz takdirde size bölgesel bir anestezi uygulanır. Bu süreçte anne adayın oturma pozisyonu verilir, belinde anestezi iğnesinin yapılacağı yer belirlenir. Bölge iğne ile uyuşturulur. İğnenin yapıldığı yere belli aralıklarla ilaç verilir. İlk ilaçtan kısa süre sonra anne adayları ağrıyı hissetmemeye başlar. Prenses doğum bittikten sonra katater anestezi uzmanı tarafından çıkarılır.

Epidural Normal Doğum Riskleri Var mıdır? Kimlere Uygulanmaz?

Normal epidural doğum için riskli olan gruba epidural anestezi işlemi yapılmaz. Eğer;

 • Sıvı kaybınız
 • Kanama bozukluğunuz.
 • Kullandığımız epidural anestezi içindeki maddelere karşı alerjiniz.
 • Düşük tansiyonunuz varsa.
 • İğne vuracağımız alanda bir enfeksiyon, yanık benzeri durum varsa.
 • Beyin kanaması geçirdi iseniz.
 • Tümörünüz varsa
 • Nörolojik bir hastalık şüphesi veya tanısı taşıyorsanız
 • Kan sulandırıcı önleyici tedaviniz varsa
 • Trombosit sayınız 100.000 altında ise size epidural uygulaması yapılmaz. Aynı şekilde epidural doğuma onay vermeyen annelere de epidural anestezi uygulaması yapılmaz.

Epidural Normal Doğum (Prenses Doğum) İçin Ankara’da Neden Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’nu Tercih Etmeliyim?

Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden mezun olduğundan bu yana geçen 15 yılı aşkın sürede tecrübesi ve bilgi birikimi ile Ankara ve çevre illerden gelen birçok anne adayına kolaylıkla epidural normal doğum yani prenses doğum gerçekleştirmiştir. Tüm uygulamalarında hem ailenin sürece dahil edilmesi, karar mekanizmasının anne ile birlikte kurulması, alanındaki gelişmeleri yakından takip etmesi hocamızı bu anlamda hasta ve gebelerinin gözünde ayrı bir yere oturtmaktadır. Siz de epidural doğumunuzu Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu ile yapmaya karar verdiğinizde kliniğimizle iletişime geçmeniz ve randevu oluşturmanız yeterli olacaktır.