background

Gebelikte Genital Bölge Kararması Ankara

Cinsel hayat, doğumlar, ilerleyen yaş, kilo alıp verme, genital bölgedeki tüyleri almaya yönelik yapılan ağda jilet ya da lazer gibi uygulamalar ve hormonal problemler nedeniyle genital bölgede renk sorunları özellikle de kararmalar meydana gelebilir.

Genital Bölge Beyazlatma
Genital Bölge Kararması Neden Olur ?

Genital bölge kararmasının başlıca sebeplerinden biri, biyolojik özelliklerdir. Yani vücudun kendi rengi veya bazı hormonal değişiklikler bikini bölgesi kararması sorununu oluşturabilir. Özellikle ergenlik dönemi, hamilelik, emzirme, doğum veya menopoz gibi belli zamanlarda oluşan bu durumlar genital bölge kararmasının nedenlerindendir. Ten rengi daha koyu, esmer olan kadınlarda genital bölge kararması daha yaygın ve daha fazla şekilde kendini gösterebilir.

Genital bölge kararmasının tek nedeni biyolojik durumlar değildir. Dış etkilerden dolayı da genital bölge kararması yaşanabilir. Dış etkilerin en başında ise tahrişler gelir. Tahrişlerin oluşma nedeninin en başında ise yapılan farklı epilasyon uygulamaları gelir. Aslında her bir epilasyon uygulaması kararmayı tetikleyebilir. Ağda, epilatör, lazer gibi uygulamaların yanı sıra jilet kullanımı da kararmaya neden olan başlıca dış etkenler arasındadır.

Dış etkenlerden bir diğeri giyilen giysilerdir. Kıyafetlerin genital bölgeye sürtmesi, dar kıyafetlerin bu bölgeyi sıkması tahrişlere neden olabilir. Aynı zamanda genital bölgede bulunan sivilcelere, siyah noktalara veya batıklara sürekli müdahale etmek de kararmayı tetikleyebilir.

Nadiren görülen kararma nedenleri de vardır. Doğum kontrol hapı kullanımı, çeşitli diyetlerin uygulanması ve buna bağlı olarak zayıflama veya kilo alma, çeşitli hastalıklar, sigara tüketimi gibi durumlar genital bölge kararmasına sebebiyet verebilir.

Genital Bölge Kararması Nasıl Geçer?

Kadınların başlıca sorunlarından biri genital bölge kararmasıdır. Çeşitli yöntemler ve tedavilerle genital bölge kararmasından kurtulmanız mümkün.

“Genital bölge kararması için ne yapmalı?” sorusunu birçok kadın sorabilir. Evde yapacağınız basit uygulamalarla bir miktar sonuç almanız mümkün. İşte genital bölge renk açma için evde yapılabilecek bazı uygulamalar:

1 Limon Suyu Uygulaması

Limonun vücut beyazlatmaya olan etkisi birçok kişi tarafından bilinir. Özellikle koltuk altı beyazlatmada da kullanılabilen limon suyu, ölü derilerin ve hücrelerin atılmasına ve kararmanın giderilmesine yardımcı olur. Bu uygulamada genital bölgenize limon suyu ile birkaç dakika masaj yapabilir, ardından bölgeyi durulayabilirsiniz. Genital bölgenizde herhangi bir yara veya kesik varsa bu uygulamanın yapılması önerilmez. Aksi takdirde yanma hissiyle karşılaşabilirsiniz.


2 Yoğurt Kürü Uygulaması

Bir miktar yoğurt ve yarım limonun suyuyla bir kür oluşturabilir ve bu kürü haftada 1-2 kez genital bölgenize uygulayabilirsiniz. Kürü uyguladıktan sonra bir süre kurumasını beklemeli, ardından genital bölgenizi yıkamalısınız. Uygulamadan sonra dilerseniz bebek pudrası kullanabilirsiniz.

3 Kese Uygulaması

Genital bölgede kararma ölü deri birikmesinden dolayı oluşabilir. Bu nedenle bu bölgeye uygun, hassas bir kese ile haftada 1-2 kez genital bölgenize kese yapabilirsiniz. Bu sayede ölü derilerden arınan genital bölge zamanla beyazlar.

4 Krem Uygulaması

Bir jinekolog veya dermatologa danışarak genital bölge kararması için krem temin edebilirsiniz. Bu kremler, düzenli kullanımda genital bölgenizin beyazlamasını sağlayabilir, ancak bu tür uygulamalarda temkinli olmalı ve doktorunuzun söylediklerinin dışına çıkmamaya dikkat etmelisiniz.

5 Renk Açma İşlemi

Estetik ve plastik cerrahi uzmanları, genital bölge kararması için lazer ile renk açma işlemi yapabiliyor. Evde uygulanan yöntemlerle veya kremlerle sorununuza çözüm bulamazsanız bu işlemi de deneyebilirsiniz. Genital bölge kararması için evde yapılabilecek yöntemleri uygulamadan önce alerjik durumlarınızı, cilt hassasiyetlerinizi gözden geçirmeyi unutmayın. Bu gibi durumlardan önce doktorunuza danışabilir, buna bağlı olarak uygulama şeklinizi belirleyebilirsiniz.

Genital bölge kararması birçok kadının yaşadığı bir sorun. Siz de çeşitli yöntemlerle bu sorunun önüne geçerek kendinizi daha mutlu edebilirsiniz.

Lazerle Genital Bölge Renk Açma

Genital bölge esmerleşme sindeki en büyük etken bu dokudaki estrojen hormonu yoğunluğudur.

Kadınlarda değişik nedenlerle genital bölgede renk koyulaşması, siyahlaşma, esmerleşme ve genital kararma gibi can sıkıcı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Son yıllarda uygulanan lazerle renk açma tedavileri ile kararmış, esmerleşmiş genital bölgeye beyazlatma, ağartma yapılabilmektedir.

Genital bölgeye her ne kadar bazı kimyasal peeling ve diğer cilt soyma tedavileri uygulanabilse de lazerle genital bölge beyazlatma - ağartma işlemlerinin başarısı daha yüksektir. Genital bölge renk açma - beyazlatma ‘labial whitening’ (pudenda bleaching) olarak da bilinmektedir.

Lazerle renk açıcı işlemler üzeri tüyle kaplı dıştaki büyük dudaklara (labia majora – büyük dudaklar) uygulanmaktadır. Hatta renk koyulaşmasının olduğu makad (anüs) ve kasık çevresine de yapılabilmektedir.

Genital bölge neden esmerleşir, kararır?

Genital bölge esmerleşmesindeki en büyük etken bu dokudaki estrojen hormonu yoğunluğudur. Estrojen hormonu, güneş ışığı etkisiyle genital alanda renk koyulaşmasını sağlayan ‘melanosit’ hücrelerini harekete geçirmekte, melanosit (renk pigmenti) hücreleri de ‘melanin’ salgılayarak genital alada renk koyulaşmasına neden olmaktadır.

Her ne kadar genital alan üstü tüyler ve giysilerle kaplı olsa da, güneşin ultraviyole ışınlarının bu bölgeye ulaşması son derece kolaydır. Diğer taraftan gebelik ve doğum kontrol hapları da kadınlarda artmış estrojen hormonu sayesinde genital alanda esmerleşme, renk koyulaşmasına neden olabilir.

İlerleyen yaş da genital bölgede esmerleşme nedenidir. Genital bölge epilasyonu da genital alanda renk koyulaşması yapabilir.

Polikistik over sendromu, böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması (cushing hastalığı) kullanılan bazı hormon ilaçları, bu bölgeye sürülen bazı ilaçlar, kremler, bu bölgeye yapılan bazı cerrahi işlemler, ırksal ve ailesel yatkınlık da genital bölge renk koyulaşmasındaki diğer sebepler arasındadır.

Genital bölge renk koyulaşmasının ne tür zararı vardır?

Bu durumun fiziksel olarak herhangi bir zararı yoktur. Psikolojik rahatsızlıklar ve estetik görünüm kaygıları haricinde hiçbir sıkıntı oluşmamaktadır. Bu ameliyatı tercih eden kadınlardaki en büyük neden estetik kaygılardır.

Çünkü kadınların çoğu kendilerini eski durumları veya diğer kadınların genital bölgeleri ile kıyaslamaktadır. Aslında her türlü estetik kaygılardaki düşünce birbirine benzerdir: ‘İnsanlar kıyaslayarak düşünür ve yaşarlar’.

Genital bölge rengi nasıl açılır?

Genital bölgeye uygulanan kremler, cilt soyucu işlemler ve kimyasal peeling ile asit uygulamaları ‘epidermis’ adı verilen cildin üst katmanının dökülmesi sağlanarak, cilde belli bir süreyle parlaklık kazandırılabilir. Ancak hiçbirinde sonuçlar kalıcı olmaz. Diğer taraftan bu tür uygulamaların genital alan cilt dokusu üzerine zararlı etkileri de olabilir.

Fraksiyone karbondioksit lazerle renk açma işlemlerinde uygulanan lazer ışığı cildin daha alt katmanlarına kadar iner, bu nedenle etkinliği ve kalıcılığı daha fazladır.

Lazerle Genital Bölge Estetiği

Genital estetikte ne tür lazerler kullanılır?

Pek çok lazer türü olsa da genital alan estetiğinde kullanılan iki çeşit lazer vardır: Fraksiyonel karbondioksit (CO2) ve erbium yag (Er: Yag) lazerler.

Lazerle genital renk açma işlemi zararlı mıdır?

Hayır. Lazer ışığının cilde penetrasyonu (nüfuzu) bir milimetreden azdır. Derine inmez. Bu uygulamanın adet düzenine, yumurtalıklar veya rahme kesinlikle zararı yoktur. Cinsel hazzı da olumsuz yönde etkilemez.

Lazerle genital renk açma nasıl yapılır?

Öncelikle genital bölgede esmerleşen, koyulaşan, kararan alanlar belirlenir. Daha sonra kişi cildine ve kararmanın derecesine göre lazerin ayarları yapılır. Uygulama genelde 15-20 dakika sürer. Lazer uygulaması ile epidermal renk pigmentleri soyularak renk açılması gerçekleşmektedir.

Uygulamanın etkisi ne zaman başlar?

İşlem yapıldıktan sonra etkinliğin gözlemlenmesi 1 ay kadar sonra olmaktadır.

İşlem Ağrılı Mıdır ?

Hayır. İşlem öncesi genital alana uygulanan anestezik kremler ve daha sonrasında yapılan lokal enjeksiyonlar sayesinde işlem sırasında hissedilen ağrı azdır. Ancak ağrıya çok fazla duyarlı olan kişilerde, işlem sırasında sedasyon anestezisi (hafif uyku verici anestezi) ile rahatlatma da sağlanabilir.

İşlemin herhangi bir riski var mı?

Lazerle genital renk açma işlemlerinin her hangi bir risk yoktur. Çok yüksek dozlarda kullanılırsa ciltte yanma görülebilir.

Kimlere uygulanabilir?

Genital alanda renk koyulaşma sorunu yaşayan, 18 yaşından büyük ve hamile olmayan herkese uygulanabilir.

İşlem sonrası nelere dikkat etmek gerek?

İşlem sonrası genital alanda kızarma, daha sonrasında da cildin soyulması sırasında geçici kararma olabilir. Alttan çıkan yeni ve canlı cilt dokusundaki renk daha açık olacaktır. Nadiren işlem sonrası hafif düzeyde su toplanması da olabilir. İşlemden sonra doktorunuzun vereceği krem ve ilaçları kullanmanız sizi rahatlatacaktır. İşlemden hemen sonra işinizin başına dönmenizde de bir sakınca yoktur. Solaryuma girmeniz veya güneşlenmeniz ise önerilmez.

İşlem sonrası cinsel ilişki ne zaman gerçekleşebilir?

İşlem sonrası aşırı duyarlılık veya su toplanması gibi sorunlar yoksa, birkaç gün sonra ilişki gerçekleşebilir.

İşlemin tekrar edilmesi gerekli mi?

Genelde tek bir uygulama yeterlidir. Kişinin cilt yapısı ve koyulaşmasına da bağlı olarak bazı durumlarda birden çok uygulama da gerekebilir.

Genital bölgede renk açıcı başka uygulamalar var mı?

Lazer haricinde renk açıcı solüsyonlar, renk açıcı mezoterapi ilaçları da kullanılabilmektedir. Kliniğimizde en iyi etkiyi elde etmek için eş zamanlı olarak lazer ve mezoterapi ilaçlarını kombine etmekteyiz. Eş zamanlı olarak Plateletten Zengin Plazma uygulamaları da yapılabilmektedir.

Lazerle genital bölge renk açma uygulamalarının fiyatı nedir?

Lazerle genital bölge beyazlatma işleminin fiyatı, alınan ücretler merkezler arası farklılıklar arz edebilir. Uygulama alanın genişliği de ücretlendirmede önemli olabilir. Lazer uygulama fiyatları, maliyeti konusunda detaylar için merkezle görüşmenizde fayda olacaktır.Lazerle renk açma, ağartma terapileri bir çeşit peeling (deriyi soyma) işlemidir. İngilizcede ‘Laser bleaching’ veya ‘laser whitenning’ olarak geçer. ‘Lazer ağartma’ veya ‘lazerle beyazlatma’ olarak da bilinir.

Lazerle Genital Renk Açma Nedir?

Dış genital alan yani vulva bölgesinde yer alan üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklarda zamanla renk koyulaşması, kararma ve bölgesel lekelenmeler olabilmektedir. Bu sorunu gidermede lazerle genital bölge renk açma, beyazlatma tedavileri oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.Lazerle renk açma, ağartma terapileri bir çeşit peeling (deriyi soyma) işlemidir ve genital estetik işlemlerinden biridir. İngilizcede ‘Laser bleaching’ veya ‘laser whitenning’ olarak geçer. ‘Lazer ağartma’ veya ‘lazerle beyazlatma’ olarak da bilinir.

Dış genital bölge neden koyulaşmaktadır?

Dış genital bölgenin rengi, zaman içinde ve farklı nedenlerle koyulaşabilir, esmerleşebilir. Bu durum kadınlarda estetik açıdan rahatsızlık sebebi olabilmektedir.

Dış genital bölge renginin koyulaşmasında;

Dış genital bölge renginin koyulaşmasında;

 • Estrojen hormonu,
 • Güneş ışınları,
 • Koyu renkli cilde sahip olan esmer tenli olmak,
 • Gebelik dönemi,
 • Doğum kontrol hapı kullanımı (OKS kullanımı),
 • Polikistik over sendromu,
 • Hormonal bazı bozukluklar,
 • Genital bölgenin ağda ya da lazer ile epilasyonu rol oynamaktadır.
 • Lazer ile renk açma ve beyazlatma neden yapılır?

  Genital bölgedeki renk koyulaşmaları kadınları psikolojik olarak etkileyebilmektedir. Özellikle cinsel ilişkide özgüven eksikliği ve genital bölgeden utanma gibi sorunlar sıkça yaşanabilmektedir. İdealize görünüm pembemsi, dolgun ve parlak halidir.

  Lazerle renk açama (beyazlatma) nasıl yapılır?

  Lazer ile genital bölge renk açma, beyazlatma tedavileri ortalama olarak 20-30 dakika kadar sürer. Lokal anestezi ya da sedasyon (hafif uyku) anestezisi yapılabilir. Lazer ile renk açma işleminde ana prensip, lazerin termal (ısı verici) etkisi ile ‘epidermis’ adı verilen üst cilt katmanının soyulmasıdır. Bu şekilde koyu cilt soyularak gidecek yerine daha genç görünmeyi sağlayan canlı, parlak ve pembemsi cilt gelecektir.

  Genelde tek seans uygulaması yeterlidir. Gerekli durumlarda birden çok seans yapılabilir. Tek seansla ile %30-40 arası renk açılması sağlanabilmektedir, bu nedenle sonuçları oldukça memnuniyet vericidir.

  Lazerle renk açma sonrası sonuçlar ortalama 1 ay sonrasında ortaya çıkmaktadır.

  Labioplasti ameliyatı ile birlikte lazerle renk açma tedavileri

  Dış dudaklardaki renk koyulaşmaları genellikle iç dudaklarda da renk ve biçim sorunlarıyla beraber olabilir. İç dudaklara labioplasti yapılırken, aynı seansta dış dudaklara da lazer ile renk açma işlemi yapmak mümkün olmaktadır. Lazerle genital bölge renk açma yapıldığında işlem sonrası alttan gelen açık, pembemsi, parlak doku daha sağlıklı bir görünüm sağlar.

  Lazerle genital dolgunluk tedavileri

  Lazerin termal (ıs verici) ve ablatif (yıkıcı) etkileri sayesinde dokuda geçici bir berelenme gerçekleşmektedir. Böylelikle o bölgeye hücum eden onarıcı hücreler sayesinde bağ dokusu (lif) üretimi artarak dokuda bir gençleşme, dolgunluk ve parlaklık elde edilmektedir.  Bu nedenle karbondioksit lazerler sayesinde dış genital bölgesinde çöküklük, kırışıklık, doku zayıflığı, gevşeklik sorunu olan kadınlarda genital bölgeye dolgun bir görünüm kazandırmak için karbondioksit lazer uygulaması yapılabilir.  Aynı şekilde genital radyofrekans (RF) uygulamaları ile de dış genital alan dolgun ve parlak bir görünüme kavuşturulabilmektedir.

  Lazerle genital bölge renk açma, beyazlatma tedavi ücretleri nasıldır?

  Lazerle genital bölge renk açma, beyazlatma tedavi ücretleri, fiyatlamalar işlemi yapan hekimin veya sağlık kuruluşunun fiyat politikalarına, işlemin genişliğine ve verilecek anestezi yönteminin şekline bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.