background

Kolposkopi Ankara

Günümüzde, jinekolojik muayene sırasında kullanılan pek çok gelişmiş teknik, birçok hastalığın erken teşhis edilmesine yardımcı olmaktadır. Bunlardan biri de kolposkopidir.

kolkoskopi
Kolposkopi Ankara

Özellikle rahim ağzındaki hücresel bozukluklar ve daha ileri aşamada rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıkların teşhis edilmesinde kullanılan kolposkopi tekniği ile dokular incelenirken patoloji için örnek parçalar da alınabilmektedir. Yani işlem sırasında hem tanı konulabilmekte hem de tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Cerrahi işlem olmadan, rutin bir kadın doğum muayenesinde de yapılabilecek bir işlem olan kolposkopi, Ankara’da birçok klinikte yapılan bir işlemdir. Eğer sizin de kolposkopi işlemine gereksinimiz varsa veya kadın hastalıkları ve doğum alanındaki tüm şikâyetleriniz için O. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi, rutin jinekolojik muayeneler sırasında tam olarak görüntülenemeyen bir takım sorunların detaylı olarak incelenmesini sağlayan bir işlemdir. İşlem sırasında, vajina ve rahim girişindeki sorunlar detaylı olarak incelenirken aynı zamanda doku örnekleri de alınabilmektedir. Kolposkop adı verilen, yüksek çözünürlüklü bir kamera ile yapılan işlemde vajina ve rahimdeki hücreler, hücre değişimleri ve doku kalınlaşmaları net bir şekilde görülebilir. Kolposkop cihazındaki lenslerin görüntüyü büyütmesi sayesinde yakından incelenen üreme organlarındaki birçok sorun, kolposkopi sayesinde tespit edilebilmektedir.

Kimlere Kolposkopi Yapılması Gerekir?

Kolposkopi cinsel aktif ve bazı şikayetleri olan her kadına yapılabilir. İşlemin hiç bir yan etkisi yoktur. Ağrılı bir işlem olmadığı için anesteziye de gerek yoktur. Sadece kolposkopi sırasında biyopsi alınması gerekiyorsa ağrı ve acı olabileceği için sedasyon tarzı anestezi tercih edilebilir. Kolposkopi işlemini en çok tercih ettiğimiz hasta grupları ise şunlardır:

  • Pap – smear testinde anormalliklere rastlanan hastalar
  • HPV virüsü taşıyan ya da HPV şüphesi olan hastalar
  • İlişki sonrası kanama ve nedeni bilinmeyen kanama şikayeti olanlar
  • Rahim ya da rahim ağzında kanseröz hücreye rastlanan hastalar
  • Kanseri yenmiş ve rutin kontrolleri devam eden hastalar

Kolposkopi İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Kolposkopi, kolposkop adı verilen büyüteç şeklindeki bir kamera yardımıyla yapılmaktadır. Öncelikle hasta jinekolojik muayene için hazırlanır ve muayene masasına yatar. Ardından steril malzeme hazırlığı yapılır. Jinekolojik muayenede kullandığımız, “spekulum” adı verilen aletle vajina ve rahim ağzı belirgin hâle getirilir. Bu bölge kolposkop ile incelenir ve anormallik görülen bölgelerden doku örneği alınır. Hasta bu sırada hafif bir rahatsızlık hissedebilir. Bunun dışında işlemin genelinde herhangi bir acı ya da ağrı hissi olmaz. Sadece biyopsi yapılırsa hasta bir miktar ağrı ve acı hissedebilir. Bu noktada lokal anestezi veya sedasyon anestezi tercih edilebilir. Eğer işlem esnasında şüpheli bir bulgu tespit edildiyse, patoloji için örnek alınır. Sonuca göre de hekim tarafından hastaya gerekli bilgilendirme yapılır.

Kolposkopi Sırasında ve Sonrasında Ağrı ve Kanama Olur mu?

Kolposkopi işlemi sırasında vajinadan doku örneği alınmış ise hafif kanamalar görülebilir. Bu kanama, birkaç gün boyunca hafif lekelenme şeklinde devam edebilir. Ağrı hissi ise sadece örnek alındığı anda olabilir. Onun dışında ağrı ya da acı hissedilmez. Kolposkopi, gebe kalmayı engellemeyen ve detaylı görüntüleme imkânı sunan, güvenilir bir işlemdir. Hastanın bu işlemi yaptırabilmesi için cinsel aktif olması yeterlidir. Özel bir yaş aralığı da yoktur. Özellikle HPV hastalarında, rahim ve rahim ağzı kanserlerinin ve kanser öncesi lezyonların erken teşhis edilmesinde oldukça önemlidir.

Kolposkopi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolposkopi sırasında doku örneği alındıysa, bölge mikrop ve bakterilere karşı daha hassas olabilir. Bu nedenle 2 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak kalmak, havuza ve denize girmemek doğru olacaktır. Doktor, işlemden sonra hastanın kendi durumunu da değerlendirerek gerekli bilgiyi verir. Ayrıca, bölgenin korunması için kişisel hijyene de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında özel bir durum varsa, hekim mutlaka hastasını bilgilendirir.

Ankara Kolposkopi Fiyatları

Kolposkopi, birçok hastalığın tanı aşamasında ve kanserli hastaların rutin kontrollerinde sıkça başvurulan bir görüntüleme yöntemidir. Ankara’daki birçok klinikte yapılan kolposkopi işlemi her klinikte farklı fiyatlara yapılabilir. Ayrıca işlem sırasında doku örneği alınıp alınmayacağı da fiyatlar üzerinde etkilidir. Ankara’da kolposkopi işlemi yaptırmak ve rahim sağlığı ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek için kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’na muayene olabilirsiniz.