background

Lazerle Genital Estetik Nedir?

Kadın hastalıkları ile ilgili ilk lazer uygulamaları 1970’lerde başlamıştır. O dönemde lazer ilk olarak servikal kondilom tedavilerinde denenmiş, daha sonrasında ise laparoskopide pelvik patolojilerin tedavisinde, histeroskopide submukozal myom ve polip tedavilerinde ve tüp bebek tedavilerinde kendisine yer bulmuştur.

Bu bölümde “lazerle genital estetik alanları nelerdir? Hangi amaçlarla genital lazer kullanılır? Lazerle vajina gençleştirme, idrar kaçırma tedavileri, lazerle genital beyazlatma, siğil tedavileri, lazerle labioplasti ve vajina daraltma” gibi konularda detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Açık Rahim Ameliyatı
Lazerle Genital Estetik

Lazer vajinal rejuvenasyon, genital bölgeye lazer uygulamaları, genital estetikte en sık olarak vajina daraltma-sıkılaştırma ve gençleştirme ya da cinsel hazzı arttırma için kullanılmaktadır.

Karbondioksit ve Erbium YAG Lazerler

2010’lu yılların başından itibaren ise lazer; vajinal daraltma, Stres Üriner İnkontinans (SUI) tedavisi, genital bölge renk açma ve genital bölge gençleştirme amaçları ile genital estetik pratiğine girmiştir. Bu alanlarda en sık olarak CO2 ve Erbium yag lazerler kullanılmaktadır.

Her ikisinin de kromoforu H2O (su) olmakla birlikte dalga boyları birbirinden farklıdır. Yani lazer ışığı dokuda su ile karşılaştıktan sonra ısıya dönüşerek dokuda geçici bir hasar (injury) oluşturmaktadır. Karbondioksit ve Erbium YAG lazerler farklı dermatolojik problemlerin tedavisinde ve kozmetik amaçla kullanılabilmektedir.

Lazerin dokuda ne tür etkileri vardır?

CO2 ve Er:Yag (Erbium YAG) lazerler genitalde ve vücudun farklı alanlarında, değişik fonksiyonel ve estetik endikasyonlarla kullanılabilmektedir.

Yumuşak dokuda eksizyon (dokuyu çıkartma), insizyon (kesme), ablasyon (yıkma), vaporizasyon (buharlaştırma) ve koagülasyonu (kanamayı durdurma) gibi cerrahi uygulamalarda kullanılabilmektedirler.

Bu amaçla dermatoloji, plastik cerrahi, jinekoloji, KBB, girişimsel ve endoskopik genel cerrahi branşlarında kendilerine yer bulmuşlardır.

Lazer Tedavileri

Genital estetik ameliyatlarda ve fonksiyonel problemlerin giderilmesinde CO2 ve Erbium YAG lazerler önemli bir araç haline gelmiştir. İşlevsel açıdan kullanım alanları:

Organ sarkması olmayan hastalarda idrar kaçırma (Stres Üriner İnkontinans, SUI) tedavisi,

 • Vajina sıkılaştırma ve vajinal gençleştirme (rejüvenasyon) tedavileri,
 • Cinsel hazzı arttırmak,
 • Orgazm fonksiyonunu kolaylaştırmak,
 • Menopoz döneminin şikayetlerini gidermek,
 • Vajinal kuruluk tedavisi,
 • Tekrarlayan vajinal enfeksiyonların tedavisi,
 • Sık geçirilen vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi,
 • Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) tedavisi,
 • Genital lichen sclerosus hastalığının semptomatik tedavisidir.
 • Lazerin genital estetik uygulamaları nelerdir?

  Lazerin genital estetik uygulama alanları:

 • Genital bölge ve anüs çevresinde renk açma,
 • Genital bölge ve anüs çevresinde sıkılaştırma ve yüzey düzeltme,
 • Labioplasti, vajina daraltma, kızlık zarı çıkartılması gibi operasyonlarda dokuyu kesme,
 • Genital siğil, molluscum contagiosum tedavileri,
 • Et beni, nevüs, hemanjiom tedavileri,
 • Ciltte stria ve çatlak tedavileri.
 • Lazerle Genital Estetik Avantajları

 • Ameliyathane şartlarını gerektirmemesi,
 • Genel anestezi gerektirmemesi,
 • Yan etkisinin yok denecek kadar az olması,
 • İşlem sonrasının çok rahat geçmesi, istirahate gerek kalmaması,
 • Yapılan işlemlerin ağrısız, acısız olması ve kısa sürmesidir.
 • Lazerle Vajina Daraltma (Lazer Vajinal Rejüvenasyon)

  Lazerle vajina daraltma işlemi (Lazer Vajinal Rejüvenasyon);

  Lazer ışığının termal (ısı verici) ve ablatif (yıkıcı) etkileri ile vajinanın yenilenerek gençleşmesini ve vajinanın sıkılaşmasını sağlamaktadır.

  Lazerle vajina daraltma yani "Lazer Vajinal Rejuvenasyon" (LVR) vajinanın anestezi ve cerrahi ihtiyacı olmadan hızlı ve kolay şekilde daraltılması, sıkılaştırılması ve gençleştirilmesi işlemidir. Rejüvenasyon kelimesinin anlamı ‘gençleştirme’ dir.

  Vajina; doğumlar, hormonal değişiklikler, ilerleyen yaş ile birlikte kolajen yıkımının artması ile esnekliğini kaybedip genişler. Bu durum kadınlarda pek çok soruna yol açabilmektedir. En sık problem cinsel ilişki sırasında haz azalması ve his kaybıdır. Ayrıca; sık vajinal enfeksiyon, vajinadan gaz çıkması, vajinada devamlı bir bolluk hissi görülen diğer sorunlardır. Tüm bu problemler, kadınları lazerle vajina daraltma işlemlerine yönlendirmektedir.

  Lazerle vajina nasıl daraltma nasıl olur?

  Ultrason probuna benzer çubuk vajina içine tatbik edilir. Bu çubuk içinden vajina içine yayılan yüksek enerjili lazer ışığı dokuda bir inflamasyon (yangısal süreç) başlamaktadır. Inflamasyon bölgesine göç eden vücudun onarıcı hücreleri ve ‘fibroblast’ adı verilen hücreler dokunun yeniden canlanması için çalışmaya başlarlar. Bu süreçte fibroblastlar ‘kolajen’ ve ‘elastik’ bağ dokusu üretimini arttırırlar. Yeni sentezlenen taze bağ dokusu sayesinde doku gençleşmekte, yenilenmekte, sıkılaşmakta ve dokudaki kan dolaşımı artmaktadır.

  Lazerle vajina daraltma kimlere yapılır?

  Lazerle vajina daraltma vajinal genişlik ve cinsel ilişkide hissizlik problemi yaşayan, cinsel aktif tüm kadınlara uygulanabilmektedir. “Ameliyatsız vajina daraltma” olarak da bilinir. İşlemden yaklaşık 3 hafta sonra kadının kendisi ve eşi tarafından da hissedilebilir ölçüde bir sıkılaşma ve his artışı gelişmektedir.

  Lazerle vajinal daraltma işlemlerine kombine şekilde bir genital estetik işlemi olan ‘O Shot’ da yapılabilmektedir. Orgazm aşısı olarak bilinen O Shot işleminin amacı cinsel ilişkide hazzı arttırmak ve orgazm fonksiyonunu kolaylaştırmaktır.

  Vajinal lazer kimler için uygun değildir?

  Aşağıdaki durumlarda vajinal lazer uygulaması yapılmamalıdır:

 • Orta ve İleri düzey pelvik organ sarkması olanlarda,
 • Gebelik döneminde,
 • Lohusalık döneminde: Doğumdan 3 ay sonra vajinal lazer uygulaması yapılabilir. Emzirme döneminde uygulanmasının bir sakıncası yoktur.
 • Menstruasyon döneminde: Menstruasyon döneminde vajinal ıslaklık ve enfeksiyonlara yatkınlık nedenleri ile vajinal lazer uygulanmaz.
 • Aktif HPV veya HSV varlığında: Enfeksiyonunun yayılımını arttırabileceği için aktif HPV veya HSV enfeksiyonu varlığında uygulanmaz.
 • Kontrolsüz şeker hastalığında,
 • Bağışıklık sistemi bozuk olanlarda,
 • Psikiyatrik hastalığı olanlarda,
 • Smear testinde patoloji olanlarda,
 • Genital kanser veya kanser şüphesi olanlarda,
 • Işığa karşı duyarlılık sorunu (Fotosensitivite) olanlarda.
 • Vajinal Lazer Öncesi Yapılması Gerekenler

  Vajinal lazer öncesi pelvik muayene ve gerekirse ultrason değerlendirmesi yapılır. Ultrason değerlendirmelerinde kanser şüphesi olmamalıdır. Vajinal muayenede yoğun enfeksiyon izlenen hastaların öncelikle bu enfeksiyonları tedavi edilmelidir. Ayrıca hastaların son bir yıl içinde yapılmış smear testlerinde herhangi bir patolojik durum olmamalıdır.

  Bir yıl içinde smear testi olmayanlarda, işlem öncesi smear testinin yapılmasında fayda olacaktır. Lazer işlemi son derece ağrısız, konforlu bir uygulamadır. Yine de ağrı eşiği düşük olan hastalarda, işlemden 10-15 dakika önce vajina içine uyuşturucu krem sürülerek hafif bir anestezik etki sağlanabilir.

  Lazer Sonrası Görülebilecek Komplikasyonlar

  Lazer uygulaması sonrası büyük bir komplikasyon bildirilmemiştir. CO2 lazerlerde uygulanan enerji yüksek düzeyde ise enflamasyon süreci uzayabilir. Daha önce tespit edilememiş veya subklinik bakteriyel vajinoz gibi enfeksiyonlar da lazer sonrası belirti verir hale geçebilir. Bu tür hastalarda iyileşme hızında azalma, ödem ve ağrı problemleri görülebilir. Diğer taraftan nadiren de olsa vajina girişinde, vajinanın giriş kısmında kızarıklık, acı ve su toplaması gibi şikayetler de oluşabilir. Bu durum, işlem sırasında vajinal sınırın dışına çıkılmasına bağlıdır.

  3 seans uygulamaya rağmen vajinal daralma veya idrar kaçırma şikayetleri açısından memnun kalmayan hastalara cerrahi önerilmelidir.

  Genital Lazer İle Birlikte Yapılabilecek Ek Uygulamalar

  Lazerle vajina daraltma işlemi labioplasti, vajina beyazlatma veya genital estetik gibi işlemlerle birlikte yapılabilir. Hatta vajina genişleme sorunu ve sarkma problemi olmaksızın idrar kaçırması olan hastalarda; arka duvar vajina daraltma ve ön duvar lazer uygulaması kombine edilebilir.

  Lazerle Vajina Daraltma Fiyatı İstanbul, Ankara, İzmir

  Lazerle vajina daraltma işleminin ücreti İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde işlemin yapıldığı merkeze, işlemi yapan kişiye ve seans sayısına göre değişmektedir. Ücretlendirmeler konusunda klinik ile görüşmenizde fayda olacaktır. Kliniğimizde Monalisa Touch, Bela Dona ve Femilift isimli karbondioksit lazerler kullanılmaktadır.

  Lazerle Labioplasti

  Labioplasti ameliyatı (iç dudak estetiği) sarkmış, iri, düzensiz, koyu renkli ya da kırışık görünümdeki iç dudakların cerrahi olarak küçültülmesi, simetrik ve estetik açıdan düzgün görünüme ulaştırılması için yapılan bir operasyondur. Klasik labioplasti ameliyat tekniklerine alternatif olarak lazer teknolojisi ile kesim yapılması ‘lazer labioplasti’ olarak bilinmektedir. Amaç kanamanın daha az olmasını sağlamaktır. Ancak 2013 yılından bu yana lazer tecrübemize göre, çevre dokuya hasar verebileceğinden ve iyileşme sürecini uzatabileceğinden ötürü lazerle labioplasti operasyonunu önermemekteyiz.

  Lazerle Genital Bölge Renk Açma, Beyazlatma

  Hastalar tarafından genital bölge renk açma talepleri özellikle son yıllarda hızlı bir artış eğilimindedir. Renk açma tedavileri ‘vulvar bleaching’ veya ‘pudenda bleaching’ gibi terimlerle de anılır. Ancak, ‘genital beyazlatma’ (whitening) veya ‘vajina beyazlatma’ tabirleri doğru değildir. Nitekim yapılan işlem beyazlatma değil, renk tonundaki açılma, ağarmadır.

  Genital bölgede renk koyulaşması neden olur?

  Deride renk koyulaşması (hiperpigmentasyon), deri katmanlarında yerleşen pigment fazlalığına bağlı olarak oluşabilmektedir. Hiperpigmentasyon genetik olabilir veya ilaç kullanımı, kronik hastalıklar, hormonal, postenflamatuar gibi sonradan ortaya çıkabilir. Lazer ile epilasyon, ağda, bu bölgeye kimyasal maddelerin uygulanması da renk koyulaşmasına neden olabilmektedir.  Genital bölge renk koyulaşmasının en sık sebepleri ise ultraviyole ışınlara maruz kalma, solaryum, doğum kontrol hapı kullanımı, PCOS, lazer epilasyon, ağda ve sigara tüketimi yer almaktadır. Bazı sistemik bazı rahatsızlıklar ve kullanılan ilaçlar da genitaldeki koyulaşmayı arttırıcıdır.

  Ne tür sorunlara yol açar?

  Kadınlarda, hatta ilginç şekilde son yıllarda erkeklerde ano-genital bölge renk açma işlemleri hızlı bir artış trendine girmiştir. Genital ve anal bölgedeki renk koyulaşması başta cinsel ilişkide güvensizlik olmak üzere, sosyal ve psikolojik anlamda bazı olumsuzluklara neden olabilir.

  Genital bölgede renk açıcı lazerler hangileridir?

  Prosedür için en sıklıkla CO2 lazer, Er:YAG lazer ve Q anahtarlı (Q-switched) lazerler kullanılmaktadır. Genital bölgede renk açılması, Er:YAG veya CO2 lazerlerin fraksiyonel başlığı ile dokuda oluşan termal etkiye bağlı ablasyon sonucunda derinin üst tabakasının soyulması sonucunda gerçekleşmektedir. Q anahtarlı lazerler ise daha derine, bazal tabakadaki melanositlerin salgıladığı melanine etki ederek renk açılması yapabilmektedir. Bu amaçla dövme silme, Café-au lait makülleri, doğum lekeleri, melasma, çil, yaşlılık lekeleri tedavilerinde kullanılmaktadır.  Deri rengini dermal komponentler, epidermal komponetler ve cilt altı kan damarlarından almaktadır. Dolayısı ile koyulaşma hangi bölgeye ait ise hedef de oraya yönelik olmalıdır.

  Lazer uygulama öncesi lazerin enerjisi ve dansite parametreleri kişinin cilt rengine göre ayarlanır. Cilt rengi koyu olanlarda yanık, skar dokusu oluşumu ve postenflamatuar hiperpigmentasyon risklerinden dolayı enerji daha düşük dozlarda uygulanmalıdır. Açık tenlilerde doz bir miktar daha arttırılabilir.

  Lazerle genital bölge renk açılması nasıl yapılır?

  Uygulama bölgesi tıraşlı olmalıdır. İşlem sedasyon veya lokal anestezi eşliğinde yapılabilir. Uygulamada, öncelikle genital alan iyotlu solüsyon harici (klorheksidin benzeri) bir dezenfektan solüsyon ile temizlenir ve kurulanır. Sonrasında hiperpigmente alan işaretleme kalemi ile dikdörtgen içine alınarak bölge lazerle taranır. Ortalama tedavi süresi 5 dakikadır. Seanslar gerektiği zaman 4-6 haftada bir olmak üzere 2-3 kez tekrarlanabilir.  Karbondioksit ve erbium lazerle renk açma işleminden birkaç günden sonra epidermal cilt esmerleşmekte ve daha sonra kendiliğinden soyulmaktadır. Alttan gelen canlı, parlak ve pembemsi cilt dokusu daha genç bir görünüm sergileyecektir. Ancak derinin rengini veren epidermis haricinde dermal pigment komponentleri ve damar yapıları da vardır. O yüzden herkeste elde edilen sonuçlar aynı ölçüde tatmin edici olamayabilir. Renk açılması ortalama %30-35 dolayında olmaktadır. Etkinliği arttırmak için aynı seansta bazı renk açıcı mezoterapi ürünleri de cilde enjekte edilebilir.

  Lazerle Genital Renk Açma, Beyazlatma Sonrası Dönem

  Lazer işleminden sonra birkaç hafta süreyle yanma, kaşıntı, batma, iğnelenme gibi şikayetlerin olması normaldir. İşlemden sonra verilecek topikal anestezikler, kortizon içeren kremler ve skatrizanlar bu sürecin daha rahat geçirilmesini sağlar. Genellikle cinsel ilişki yasağına gerek yoktur. Ertesi gün ılık suyla duş alınabilir ve genital bölge sabun ile yıkanabilir. Gerekli durumlarda ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.  Nihai sonuçlar işlemden ortalama 1 ay sonra görülmektedir. Tek bir seans yeterli gelebileceği gibi, gerekli durumlarda 1-2 ayda bir 2-4 seans daha yapılabilir. Lazerle genital renk açma işlemi sonrasında bir ay süreyle güneşten korunmak önemlidir. Bu nedenle işlemin yaz aylarında yapılmaması daha uygundur.  Renk açma işlemleri sırasında özellikle lazerin enerjisi yüksek ayarlanırsa kişide kalıcı hipopigmentasyon, yanık, skar oluşumu, postenflamatuar hiperpigmentasyon (renk koyulaşması) gibi komplikasyonlara yol açabilir.

  Lazerle Vajinoplasti

  Vajinoplasti; vajinanın esnekliğini kaybedip genişlemesi nedeni ile yapılan ‘cerrahi vajina daraltma’ ameliyatıdır. Vajinoplastide vajen arka duvarından üçgen şeklinde doku kesip çıkartılır. Vajinoplasti ameliyatında kesme ve dokuyu koagüle etme işlemlerinin makas ve bistüri yerine lazerle yapılmasına ‘lazer vajinoplasti’ adı verilmektedir. Ancak doku planlarını iyi bilip, lazer ayarına tam hakim olmak gerekmektedir. Lazer ile vajinoplasti ameliyatları sık olarak uygulanmamaktadır.

  Lazerle Orgazm Tedavisi: Anorgazmi Tedavileri

  Orgazm fonksiyonu santral, periferik ve çevresel faktörler ile ilintili karmaşık bir süreçtir. Kişinin seksüel stimulasyona rağmen orgazma ulaşamaması veya oldukça zor ulaşmasına ‘anorgazmi’ veya ‘orgazmik disfonksiyon’ denir. Diğer cinsel disfonksiyonlarda olduğu gibi anorgazmide de çözümlenmesi gereken sorunlar iç içedir.

  Klitoral Anorgazmi ve Koital (Vajinal) Orgazmi

  Kadınların bir kısmı cinsel ilişki veya klitorisin masturbasyon ile uyarılması ile hiçbir şekilde orgazma ulaşamazken (klitoral anorgazmi),bir kısmı orgazmı yalnızca mastürbasyon yolu ile yaşayabilmektedir (koital anorgazmi).

  Klitoral Anorgazmi:

  Hiçbir şekilde orgazm olamamak genellikle bilgi ve tecrübe eksikliklerine, vücudu yeterince keşfetmemiş olmaya ve erken çocukluk döneminden itibaren gelen farklı psikolojik faktörlere bağlıdır. Koital ve klitoral anorgazminin birlikte olduğu hastalarda, verilen cinsel terapilerle hızlı bir şekilde yol kat edilebilmektedir.

  Koital Anorgazmi:

  Klitoral uyarı ile orgazm olabilen, ancak partnerleri ile cinsel ilişki sırasında hiç bir şekilde orgazm olamayan veya oldukça zor olabilen hastalar ‘koital anorgazmi‘ grubundadırlar. Bu hastaların tedavisinde cinsel terapilere ek olarak lazer ve radyofrekans gibi yöntemlerle kolajen üretiminin uyarılması, klitoral kan akımının arttırılması ve genital alanın sinirsel duyarlılığın arttırılması sağlanabilmektedir. Amaç, biyopsikososyal modeldeki öncelikle ‘biyolojik’ komponentin tedavisidir. Bu konuda lazer, radyofrekans, HIFU, kök hücre uygulamaları gibi enerji bazlı veya rejeneratif tedaviler umut vadetmektedir. Enerji bazlı tedaviler cinsel ağrı problemini azaltarak cinsel haz, uyarılma ve vajinal kayganlık üzerine de pozitif etkiler oluşturmaktadır.

  Lazerle Menopoz Şikayetleri Ve Vajinal Kuruluk Sorununun Tedavisi

  Lazer, özellikle menopozal dönemde görülen şikayetler ve vajinal kuruluk sorununun tedavisinde de oldukça faydalar sağlamaktadır.

  Menopozal Genitoüriner Sendrom (GSM) nedir?

  Menopozal Genitoüriner Sendrom (GSM) östrojen ve diğer seks steroidlerindeki azalmaya bağlı olarak genital bölgenin tamamı, idrar kanalı ve idrar kesesindeki epitel değişimleri sonucunda ortaya çıkan şikayetleri içerir. ‘Vulvovajinal atrofi (VVA)’, ‘ürogenital atrofi’, ‘atrofik vajinitis’ olarak da bilinir. Postmenopozal dönemdeki kadınlar bu semptomların bazen tamamını, bazen ise bir kısmını yaşamaktadırlar. Vajinal epitel ve üretral epitel embriyolojik olarak aynı ‘östrojen bağımlı’ doku orijininden gelişmektedir. Dolayısı ile menopoz dönemindeki östrojenin azalması her iki bölgeyi de birlikte etkiler.

  Menopoz dönemindeki kadınların %50’sinin sorunu olan GSM’de vulva, vajina, üretra ve mesane en çok etkilenen organlardır. En sık görülen semptomlar;

  Genital semptomlar;

 • Vajinal kuruluk,
 • Genital bölgede kaşıntı, yanma ve irritasyon.
 • Seksüel semptomlar;

 • Vajinal kuruluğa bağlı ağrılı cinsel birleşme,
 • Uyarılma azlığı ve orgazm olmada güçlük.
 • Üriner semptomlar;

 • Sık idrar yolu enfeksiyonları,
 • İdrar kaçırma,
 • Sık idrara çıkma, sürekli idrar varmış gibi his ve idrar yaparken yanma.
 • Yaşam kalitesi ve seksüalite;

 • Güven ve cinsel yakınlığın azalması,
 • Uyku problemleri,
 • Sosyal fonksiyonların bozulması.
 • GSM’de birinci basamak tedavi hormon içermeyen vajinal kayganlaştırıcı (lubrikan) ve vajinal nemlendiricilerin kullanılması ve cinsel ilişkinin sürdürülmesidir. Orta ve ileri düzeylerde, özellikle genital bölgede acı, yanma şikayetleri olan, cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan, idrar tutma veya yapma ile ilgili şikayetleri bulunan hastalarda ise verilen lokal östrojen tedavileri oldukça etkilidir ve iyi tolere edilebilmektedir. Bu sayede vajina epiteli kalınlaşmakta, vajinal salgılar artmakta, vajinal flora düzelmekte ve vajinal PH düşmektedir. Genel olarak vajinal kuruluk şikayeti ve ürogenital semptomlar azalmaktadır. Ancak, özellikle meme kanseri tedavisi görmüş veya memede şüpheli lezyonları nedeni ile takip altında olan hastalara östrojen tedavisi verilemeyeceğinden ötürü, fraksiyonel vajinal lazerler kullanılabilmektedir.

  Menopoza bağlı şikayetleri (GSM) yoğun olarak yaşayan hastalarda;

 • Östrojen hormonu replasman tedavileri,
 • Genital estetik,
 • Lazer tedavileri,
 • Hyaluronik asit enjeksiyonları,
 • SVF (Stromal Vasküler Fraktür) enjeksiyonları,
 • Bazı mezoterapi ürünleri tercih edilebilmektedir.

 • Dış genital bölgedeki cilt incelmelerinde de vulvar lazer uygulamaları tercih edilebilmektedir.

  Lazerle Genital Siğil Tedavisi

  Genital siğiller; HPV (Human Papilloma Virüs) etkisinde dış genital alanda ve anüs çevresinde yaşamın her döneminde ortaya çıkabilmektedirler. Görünüm açısından ve partnere bulaştırma riski açısından rahatsızlık vericidirler. Siğiller medikal yöntemlerle veya cerrahi olarak çıkartılır. Lazerle genital siğil tedavisi lokal anestezi ile kısa sürede yapılmaktadır. İşlem son derece ağrısız, acısızdır, diğer yöntemlere göre iz bırakma riski de daha azdır. Gerekli durumlarda işlem birkaç seans tekrarlanabilir.

  Lazerle Liken Skleroz Tedavisi

  Lichen sclerosus atroficus (Liken skleroz); özellikle genital bölgeyi tutabilen, ciltte incelme ve buna bağlı pek çok şikayetlere sebep olabilen, otoimmün özellikli olduğu düşünülen, kronik, yangısal (inflamatuar) bir deri hastalığıdır. Genital bölgeyi, perineyi, anüs çevresini tutabilir. Vajinal tutulum ise son derece nadirdir. Gerçek sıklığı tam olarak bilinmemekle beraber, her 59 kadının birinde olduğu düşünülmektedir.


  Lichen sclerosus hastalığı olan kadınlarda; genital bölgede ağrı, yanma, batma hissi, kaşıntı, dar pantolon giyememe, cinsel ilişkide ağrı, cinsel haz alamama, orgazm sorunları ve idrar yaparken yanma gibi problemler izlenebilmektedir. Bu hastalara tedavi uygulanmazsa vulvar mimari giderek bozulmaktadır. Kanser görülme riskinin de %2-6 arasında olduğu ifade edilmektedir. Tedavide kısa süre ile kortizon içeren hormonlar kullanılabilmektedir.


  Liken skleroz hastalığının semptomatik tedavisinde fraksiyonel karbondioksit lazerler de kullanılabilmektedir. Enflamatuar cilt dokusunun lazer ile yeniden alevlendirilerek enflamasyonun daha da arttırılması ‘itfaiyecilerin yangını yangınla söndürme’ mantığına benzetilebilir. Alevlenen bu enflamasyon sürecini iyileşme dönemi izleyecektir. Lazerle lichen sclerosus tedavisinde hasta memnuniyeti oldukça fazladır.

  Lazerle Vajinal Rugasyon

  Lazerle vajinal rugasyon, azerle vajina içi cilt katlantılarının oluşturulmasıdır. Cinsel ilişki sırasında hazzı arttıran en önemli noktalardan biri de vajina içinde ‘Ruga’ adı verilen mukozal katlantılardır. Bu katlantılar (vaginal rugae) cinsel ilişkide sürtünmeyi ve baskıyı arttırıp her iki partnerde cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmaktadır. Doğum, yaşlanma ve menopoz süreci gibi nedenlerle rugaların silinmesi, silik hale gelmesi durumunda kadın ve erkek eşte cinsel haz azalmaktadır. Lazerle yapılan tek seanslık uygulamayla vajinal rugalar yeniden daha belirgin hale getirilebilmektedir.

  Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

  Üriner inkontinans; istemsiz idrar kaçırma demektir. Stres tip inkontinans, karın içi basıncının arttığı öksürme, hapşırma gibi durumlarda idrar kaçırma demektir. Hafif-orta düzey stres inkontinans tedavisinde lazer tedavisi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

  İşlem aynı lazerle vajina daraltma tedavisinde olduğu gibi yapılmaktadır. Tek farkı, lazerle taranan bölgenin vajinanın ön duvarı olmasıdır. Amaç vajina ön duvarı komşuluğundaki mesane tabanı ve üretra boynuna yönelik lazer atışları ile kolajen üretiminin sağlanması, dokunun kanlanması ve yenilenmesidir. Tüm işlem ortalama 3 dakika kadar sürer. Tedavi cevabına göre 2 ay ara ile 2-3 seans uygulanabilir.

  Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatı İstanbul, Ankara, İzmir

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi işleminin ücreti İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde operasyonun yapıldığı kliniğe, işlemi uygulayan hekime ve seans uygulama sayısına göre değişmektedir. Ücretlendirme ve maliyetler konusunda klinik ile görüşmenizde fayda olacaktır. İstanbul ve Ankara kliniğimizde Monalisa Touch, Bela Dona ve Femilift isimli fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazerler kullanılmaktadır.

  Lazerle Vajina Daraltma

  Lazerle vajina daraltma, vajinanın sıkılaşmasını, dokuların yenilenerek vajinanın gençleşmesini sağlamaktadır. İşlemdeki etkiyi, lazer ışığının termal (ısı verici) ve ablatif (yıkıcı) etkileri sağlar.

  Lazerle Vajina Daraltma Nedir?

  Lazerle vajina daraltma işlemi; lazer ışığının termal (ısı verici) ve ablatif etkileri ile vajina dokusunun yenilenmesi, gençleşmesi ve sıkılaşması amaçlarıyla yapılan yeni bir uygulamadır. 2010’lu yılların başlarından itibaren tüm dünyada yaygınlaşmaya başlamıştır. Lazerle vajina daraltma, “Vajina Yenileme” ve "Lazer Vajinal Rejuvenasyon" (LVR) olarak da bilinir. Vajinanın ofis (klinik) ortamında ameliyatsız, anestezisiz, dikişsiz ve ağrısız şekilde sıkılaştırılması, gençleştirilmesi işlemidir.

  Kolajen bağ dokusunun güçlendirilmesi, kan akımının arttırılması, cinsel haz ve duyarlılığın arttırılması, menopozal sorunların giderilmesi, sık vajinal enfeksiyonların giderilmesi, orgazm işlevinin kolaylaştırılması gibi nedenlerle yapılır. Ayrıca karın içi basınç artışı ile ortaya çıkan idrar kaçırma problemlerinde de ameliyatsız çözümler üretmektedir.

  Vajina Yenileme Neden Yapılır?

  Vajina, kolajen ve elastik bağ dokudan oluşan esnek yapıda olan bir organdır. Etrafında bulunan pelvik taban kasları, vajinanın en büyük destekçileridir. Doğumlar, hormonal değişiklikler, yaşın artması ile birlikte kolajen yıkımının artıp yapımının azalması gibi faktörlerle kas ve bağ dokusu zayıflamakta, vajina esnekliğini kaybetmektedir. Bu durum kadınlarda pek çok soruna yol açabilmektedir.

  En sık problem cinsel ilişki esnasında karşımıza çıkmaktadır. İlişki esnasında hem kadın, hem de erkek partnerde hissizlik meydana gelebilmekte; zamanla cinsel ilişkiden alınan keyif azaldıkça cinsel isteksizlik problemi gelişebilmektedir. Karşımıza çıkabilecek diğer sorunlar; sık vajinal enfeksiyon, ilişki esnasında veya fiziksel egzersiz yaparken vajinadan gaz çıkması, vajinada devamlı bir açıklık hissedilmesidir. Tüm bu problemler, kadınları vajina daraltma işlemlerine yönlendirmektedir.

  Tıpta lazer nedir?

  LAZER, ingilizce ‘Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation’ kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan bir terim olup, ‘uyarılmış radyasyonun yoğunlaştırılması ile güçlendirilmiş ışık demeti’ anlamına gelmektedir. Lazer teknolojisinin temeli, Einstein’ın 1917 yılında ortaya koyduğu kuantum teorisine kadar dayanır.

  Pratikteki ilk lazer serüveni ise 1959 yılında ‘Maiman’ tarafından geliştirilen 694 nm dalga boyundaki Ruby kristal lazer ile başlar. Daha sonraki yıllarda kullanımı oldukça artan lazer, medikal ve kozmetik pek çok alanda kendisine yer edinmiştir.

  Vajinal Lazer Uygulamaları Haricindeki Diğer Lazer Tedavileri

  Vajinal daraltma haricinde farklı kozmetik nedenlerle yapılan lazer tedavileri de mevcuttur. Bunlar:

 • Labia majora, perineal ve perianal bölge renk açma,
 • Labia majora ve perineal bölge sıkılaştırma, yüzey düzeltme,
 • Labioplasti, vajina daraltma gibi genital estetik operasyonlarda dokuyu kesme,
 • Genital siğil tedavisi,
 • Akne, yanık gibi skar tedavileri,
 • Ciltte stria ve çatlak tedavileri,
 • Yüz rejüvenasyonu (antiaging, kırışıklık tedavisi, gözenek sıkılaştırma, lifting sağlama).
 • Cerrahi vajinal daraltma ve lazerle vajinal daraltma (LVR) hangi hastalara daha uygundur?

  Vajina daraltma için gelen kişiye sunulabilecek iki seçenek vardır. Bunlardan birincisi cerrahi vajina daraltmadır. Cerrahi vajina daraltma operasyonu ‘Vajinoplasti’ veya ‘Cerrahi Vajinal Rejüvenasyon’ gibi isimlerle de bilinir. Bu operasyonda hasta anestezi almakta, birkaç gün ev istirahatinin adından yaklaşık 4-6 hafta kadar spordan, havuzdan ve cinsel hayattan uzak kalmaktadır.


  Diğer taraftan vajinanın yalnızca arka duvarı daraltılmaktadır. Vajina daraltma ameliyatlarında pelvik kaslar birbirine yaklaştırılarak destek sağlanmakta, fasya (kasın koruyucu kılıfı) onarımları da yapılmaktadır. Özellikle ileri düzeyde vajinal genişliği olan, idrar torbası ve barsak sarkması olan hastalarda cerrahi vajinal daraltma ilk etapta düşünülmelidir. Kliniğimizde cerrahi işlemler sırasında vajinanın tüm arka duvarı daraltılmaktadır.


  Vajinal genişliği çok olmayan, sarkma problemi hafif düzeyde olan, cinsel haz ve orgazm problemleri ön planda olan hastalarda ise lazerle vajinal daraltma ilk etapta düşünülebilmektedir.


  Lazerle vajina daraltmanın birden çok avantajı vardır. Bunlardan ilki işlemin ağrısız ve acısız olması, bu nedenle anestezi gerektirmemesidir. Ayrıca cerrahi bir işlem olmadığından ameliyata dair risklerin olmaması, işlemden hemen sonra hastanın günlük işlerine ve sosyal hayata dönebilmesi, cinsel ilişkiye yasağının sadece 1 hafta olması da diğer avantajlarındandır.


  LVR (Lazer Vajinal Rejüvenasyon) vulvar vestibulitis, lichen sclerosus hastalığı ve menopoza bağlı genital şikayetlerin giderilmesi gibi amaçlarla da uygulanabilmektedir. Aşağıdaki tabloda cerrahi vajina daraltma ve lazerle vajinal daraltma işlemleri karşılaştırılmıştır.

  Lazerle vajina daraltma – LVR nasıl etki yapmaktadır?

  Lazerle vajina daraltma vajinanın sıkılaşmasını, dokuların yenilenerek vajinanın gençleşmesini sağlamaktadır. Bu etkiyi lazer ışığının termal (ısı verici) ve ablatif (yıkıcı) etkileri sağlamaktadır. Lazerin termal (ısı verici) ve ablatif (yıkıcı) etkileri ile vajinal kanalda hafif ve geçici bir hasarlanma oluşur. Bu geçici hasarlanmaya bağlı olarak dokuda ‘inflamatuar’ (yangısal) cevap oluşur.

  Enerjiye maruz kalan dokuya hücum eden ‘fibroblast’ adı verilen onarıcı hücreler bu dokunun yeniden canlanması için çalışır. Bu süreçte fibroblastlar ‘kolajen’ ve ‘elastik’ bağ dokusu sentezini arttırırlar. Artan bağ dokusu üretimi sayesinde doku gençleşmekte, yenilenmekte ve sıkılaşmaktadır.

  Orgazm ve Cinsel Haz Tedavilerinde LVR

  Lazer tedavisi ile dokuda kanlanma artışı da meydana gelmekte, kanlanması artan doku daha genç ve sinirsel olarak daha duyarlı hale gelmektedir. Lazer bu etkisi ile cinsel haz tedavilerinde de kullanılmaktadır. Özellikle vajinal ön duvar kanlanmasının artması orgazma ulaşmayı kolaylaştırmaktadır. Vajinal ıslanmayı arttıran lazer tedavisi bir yandan daralmayı sağlarken, diğer yandan da sinirsel uyarılmayı arttırarak ilişki sırasındaki hazzı yükseltmektedir. Bu durum, hastalar için LVR’ yi tercih etme nedenlerinden biridir.

  Lazerle vajina daraltma kimler için uygundur?

  Bakire olmayan cinsel olarak aktif tüm kadınlarda lazerle vajina daraltma uygulanabilmektedir. Vajina daraltma ilişki esnasında genişleme ve bollaşma hissi yaşayan çiftler için çözüm olabilmektedir. Bu kadınların ‘Eşimle ilişkide hiçbir şey hissetmiyorum’ şeklinde yakınmaları vardır. Aynı esnada erkek eşin de cinsel ilişki esnasında penisini boşlukta hissetme, haz alamama şikayeti olabilmektedir. Bu durum, karşılıklı olarak cinsel haz ve istek problemlerine yol açabilmektedir.


  Lazerle vajinal daraltmadan yaklaşık 3 hafta sonra hem erkek hem de kadın eşte cinsel birliktelik esnasında hissedilebilir ölçüde bir sıkılaşma ve his artışı gelişmektedir. Tedavi sadece kadın için değil, çift için pozitif etkilere sahiptir.

  Vajinal lazer hangi amaçlarla yapılmaktadır?

  Vajinal sıkılaştırma, gençleştirme (rejuvenasyon) ve daraltma amaçlarıyla yapılan genital lazer uygulamalarının farklı avantajları daha vardır. Tıpta bu amaçla karbondioksit ve erbium yag lazerler kullanılmaktadır. Aşağıda bu nedenler sıralanmıştır.

  Cinsel hazzın arttırılması:

  Lazerle vajina daraltma ile kadın ve erkek eşte cinsel ilişki sırasındaki haz, doyum hissi artmaktadır. Kadınlardaki orgazm problemleri de düzelebilmektedir. Bu etkiyi özellikle vajina ön duvarındaki kanlanmayı arttırma etkisi ile sağlamaktadır, sonuç olarak duyarlılık ve uyarılma etkisi oldukça artmaktadır. Bu amaçla lazer tedavileri ile eş zamanlı olarak genital PRF ve HA (Hyaluronik asid) enjeksiyonları da yapılabilmektedir. Diğer taraftan cinsel ilişkide hiçbir sorun yaşamamasına rağmen, ilişki sırasında orgazmı kolaylaştırmak ve cinsel hazzı arttırmak gibi amaçlarla da lazer seansı yapılabilmektedir.

  Vajinal kuruluk tedavisi:

  Vajinal kuruluk, özelikle postmenapozal dönemdeki kadınlar için ciddi bir problem olmaktadır. Kuruluk, ilişki esnasında ağrıya neden olabildiği gibi kimi zaman ilişki harici de yanma ve rahatsızlık duygusuna sebep olabilmektedir. Vajinal lazer tedavisi, vajinal kuruluk tedavisinde etkin bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavinin etkisi ile artan vajinal kan dolaşımına bağlı olarak vajinanın nemliliği ve ıslanması artmakta, hastaların semptomlarında hızlı bir iyileşme görülmektedir.

  İdrar kaçırma sorunun tedavisi:

  İdrar kaçırma (inkontinens) sorunu yaşayan ancak idrar torbası sarkması şikayeti olmayan veya hafif düzeyde sarkması olan kadınlarda lazer uygulaması tedavi amacıyla da uygulanabilmektedir. Özellikle öksürme, hapşırma ve spor yapma sırasında idrar kaçırma sorunu yaşayan yani stres tip inkontinans şikayeti olan hastalar için iyi bir çözüm olabilmektedir. Bu şekilde ameliyat olmaktan kurtulan pek çok hasta mevcuttur. Vajinal lazer tedavileri ile yaş grubu hastalarda da rahatlıkla uygulanabilmektedir.

  Sık vajinit (vajinal enfeksiyon) geçiren hastaların tedavisi:

  Bazı kadınlar sürekli ilaç, fitil, krem tedavilerine rağmen sürekli olarak vajinal enfeksiyon sorunları ile iç içedirler. Bu tür hastalar için vajinal lazer uygulamaları oldukça faydalar sağlayabilmektedir. Lazer tedavisi, sık vajinal enfeksiyon, tekrarlayan mantar enfeksiyonu sorunu ile karşı karşıya kalan kadınlarda da kanlanma artırıcı etkisi ile immün direnci arttırdığı için tedavi amaçlı uygulanabilmektedir.

  Menopoza bağlı cilt incelmesinin tedavisi:

  Özellikle menopoz döneminde vulvovaginal atrofi (genital bölge küçülmesi, cilt dokusunun incelmesi) nedeni ile artan vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki sorunlarında da vajina lazerleri etkili olmaktadır. Etki mekanizması yine aynı şekilde kolajen sentezi ile yeni doku formasyonunun artması ile gerçekleşmektedir.

  Özellikle meme kanseri riski olan kadınlarda lokal estrojen tedavi kullanılamadığı için bu hasta grubunda lazer tedavileri oldukça yüz güldürücü olmaktadır.

  Vulvar Vestibulit tedavisi:

  Cinsel ilişki ağrısı (disparoni) ‘Vulvar Vestibulitis’ (Vulvar Vestibulit Sendrom) denilen bir duruma bağlı olabilir. Bu durumda vajina girişindeki vestibulum bölgesinde inflamasyon bulunmaktadır. Bu durumda da tedavi amaçlı lazer uygulamaları ile cinsel ilişki ağrısı tedavi edilebilmektedir. Amaç vestibulum bölgesindeki kolajen sentezinin uyarılarak bu bölgedeki acı duygusunun azaltılmasıdır.

  Lichen Sclerosus tedavisi:

  Cilt dokusunda incelme, buna bağlı olarak gelişen yanma, kaşıntı, batma gibi şikayetler ‘lichen sclerosus’ adı verilen otoimmün bir cilt hastalığına bağlı olabilmektedir. Kesin bir tedavisi bulunmayan bu hastalıkta genellikle semptomları hafifletici kortizon içeren kremler uygulanmakta, ancak bir süre sonra etkili olmamaya başlamaktadır. Lazer tedavisi lichen sclerosus hastalığında yeni ve sağlıklı doku oluşumunu uyarıp kanlanmayı arttırarak tedavide etkili olabilmektedir. Aynı endikasyonla lazer yerine genital radyofrekans teknolojileri de kullanılabilmektedir. Bu konudaki tedavi yöntemleri hakkında kliniğimizle görüşebilirsiniz.

  İlişki sırasında ses gelmesi, hava çıkması (Vajinal Flatus):

  Bazı kadınlar ilişki sırasında, egzersiz yaparken veya ağır yük kaldırırken vajinadan hava gelmesine bağlı ses çıkması şikayetinden yakınmaktadırlar. Utanç verici olarak gelen bu durum genelde vajinal tonusun (kas sıkılığın) ve kolajenin azlığına bağlıdır. Bu durumda vajinal lazer ve radyofrekans tedavileri gibi enerji bazı tedaviler çözüm üretebilmektedir.

  Lazerle vajina daraltma işlemi nasıl yapılmaktadır?

  Lazerle vajina daraltma işleminde genellikle Fraksiyonel karbondioksit (CO2) veya Erbium yag (Er: YAG) lazerler kullanılmaktadır. Lazerle vajina daraltma işlemi ofis ortamında yapılabilen ortalama 20 dakika süren ağrısız ve konforlu bir işlemdir. Tüm vajinal kanal enine ve boyuna olacak şekilde, 3-5 tur arasında taranmaktadır. Ortalama 80-120 mjoule/pixel enerji ile doku 50-60 dereceye kadar ısınır.

  Tamamen ağrısız olan bu işlemde herhangi bir anesteziye de gerek olmamaktadır. İşlemden hemen sonra sosyal hayata dönülebilir, istirahate gerek yoktur. Bu nedenle ‘lunch time’ yani ‘öğle arası’ bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

  Lazerle vajina daraltma İstanbul ve Ankara

  2014 yılından bu yana, lazerle vajinal daraltma işlemleri İstanbul ve Ankara kliniklerimizde CO2 fraksiyonel lazerler ile yapılmaktadır.


  İstanbul Avrupa Yakası (Nişantaşı) kliniğimizde kullandığımız Femilift CO2 robotik kol sayesinde işlem süresi 3 dakikaya kadar inmektedir.


  <İstanbul Anadolu Yakası (Bağdat Caddesi) ve Ankara (Kavaklıdere) kliniklerimizde de vajinal daraltma amacıyla CO2 lazerler kullanılmaktadır. Aynı seansta sinerjik bir etki de elde edilebilmektedir. Uygulamalar ile ilgili detaylı bilgiler için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  Lazerle vajina daraltma sonrası dönem

  Lazerle vajina daraltma sonrası sosyal hayata hemen dönülebilmektedir. İşlem sonrası ilk birkaç gün pembemsi, sulu kanamalar normaldir. Birkaç hafta süre ile bol, sulu akıntılar da yaşanabilmektedir. Bu enflamasyon dönemindeki vajinanın kendisini yenileme sürecidir.

  Lazerle vajina daraltma yaptıranlar nelere dikkat etmeli?

  Günümüze kadar yapılan milyonlarca lazer uygulamasına rağmen, henüz majör bir komplikasyon bildirilmemiştir. İşlem sonrasında 7 günlük cinsel ilişki yasağı haricinde herhangi bir kısıtlama da yoktur. Lazer işleminden sonraki ilk gün ateş, bulantı, eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetler nadiren görülebilmektedir. Bu durumda doktorunuza danışarak parasetamol grubu ilaçlar alabilirsiniz.

  Lazer tedavisi sonrası etki ne zaman hissedilir?

  Lazer uygulamasından ortalama 3 hafta sonra, kadın ve erkek eş tarafından hissedilebilir ölçüde sıkılaşma ve duyarlılık oluşmaktadır.

  Vajinal Lazer Tedavi Protokolü

  Vajinal gençleştirme, sıkılaştırma ve idrar kaçırma tedavileri için genelde 1-3 ay arayla 2 veya 3 uygulama önerilmektedir. En etkin sonuçlar 2. veya bazen de 3. uygulamanın sonunda alınmaktadır. İşlemden bir yıl sonra tek bir seans daha yapılabilir (Hatırlatma seansı). Kişide kolajen üretim ve yıkımı sürekli bir döngü içinde devam ettiği için lazer uygulamalarının 2-4 yılda bir tekrarı gerekebilir.

  Lazerle vajina daraltma işlemi son yıllarda sık tercih edilen bir yöntemdir. Uygun hasta gurubunda oldukça yüz güldürücü ve memnuniyet vericidir. Hastayı cerrahisiz şekilde tedavi edebilmesi son derece önemli bir avantajıdır.

  Lazerle vajinal daraltma operasyonu kimlere yapılmamalı?

  Lazerle vajinal daraltma operasyonu öncelikle mutlaka lazer konusunda deneyimli jinekolog hekimler tarafından yapılmalıdır. Hastanın önceden PAP smear testinin yapılması ve gebelik durumunun olmaması önemli konulardır. Smear testinde anormal hücresel değişiklik gösteren hastalarda ve gebelerde asla uygulanmamalıdır. BDD (Vücut dismorfik bozukluğu) ve aşırı beklenti düzeyine sahip hastalar için de uygun değildir.

  Aynı zamanda ileri düzeyde vajinal genişliği olan, rahim, idrar torbası ve rektum sarkması olan hastalar için de lazer uygun bir yöntem değildir. Kontrolsüz şeker hastalığı, aktif HPV ve HSV enfeksiyonu olanlara da lazer tedavileri uygulanmamalıdır. Diğer taraftan bağışıklık sistemi problemleri, kanser şüphesi ve ışık duyarlılığı (fotosensitivite) fazla olanlar için de lazer uygun değildir.

  Genital Radyofrekans ile vajinal daraltma

  Vajina daraltma ve yenileme işlemi lazer haricinde, günümüzde vajinal radyofrekans cihazları ile yine ameliyatsız – anestezisiz şekilde yapılabilmektedir. Lazer ışık etkisi ile dokuda ısınma yaparken, genital radyofrekans cihazları elektrik enerjisi ile aynı etkiyi sağlamaktadır. Radyofrekans cihazları, tüm lazer uygulamalarına alternatif şekilde günümüzde kullanılabilmektedir. Tek fark, lazerle genital bölge renk açma ve genital siğil tedavilerinin de yapılabilmesine rağmen, radyofrekans cihazları ile bu işlemlerin yapılamamasıdır.

  İstanbul Nişantaşı kliniğimizi, genital radyofrekans uygulamaları hakkında bilgi almak için arayabilirsiniz.

  Lazerle vajina daraltma fiyatları

  Lazerle vajinal daraltma, sıkılaştırma, yenileme işlemleri İstanbul (Nişantaşı ve Bağdat Caddesi) ve Ankara (Kavaklıdere) kliniklerimizde yapılmaktadır. Fiyatlandırmalar yapılacak endikasyona ve seans sayısına göre değişir. Ücretler konusundan kliniğimizin sekretaryasını arayarak bilgi isteminde bulunabilirsiniz.

  Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi, özellikle son yıllarda hem estetik hem de fonksiyonel açılardan pek çok avantajlar sunmaktadır.

  Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Genital lazer uygulamaları özellikle son yıllarda hem estetik hem de fonksiyonel açılardan pek çok avantajlar sunmaktadır. Oldukça da popülerlik kazanmıştır. Bu bölümde lazerle idrar kaçırma tedavisi ele alınmaktadır.

  “Lazerle idrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır, kimlere yapılır, sonuçları nasıldır” gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Lazerle idrar kaçırma tedavisi için günümüzde en sık olarak karbondioksit ve Er:YAG lazerler kullanılmaktadır.

  Stres Üriner İnkontinans (SÜI) nedir?

  Kadınlarda öksürme, gülme, ağır yük kaldırma, fitness yapma gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda idrar kaçırma şikayetinin görülmesine “Stres Üriner İnkontinans” (SÜİ) adı verilmektedir.

  Stres üriner inkontinans bazen idrar kesesi veya rahim sarkmaları ile beraber olabileceği gibi, bazen organ sarkması olmaksızın da ortaya çıkabilmektedir. Pelvis (leğen kemikleri) içinde yer alan rahim, mesane, barsak gibi organların fıtıklaşarak vajina içinden dışarı sarkmasına ise “Pelvik Organ Sarkması” (POP) adı verilmektedir.

  Stres Üriner İnkontinans (SÜI) probleminin tedavisinde ameliyatlı ve ameliyatsız tedaviler mevcuttur. Ameliyatla mesanenin kaldırılması, aslı operasyonları (TOT ve TVT) ve laparoskopik operasyonlar cerrahi prosedürler arasındadır.

  Hafif düzeyde genital organ sarkması (POP) olan veya organ sarkması olmadan gerçek tipte stres inkontinans sorunu yaşayanlar için lazer iyi bir tedavi şeklidir. Lazer, idrar kaçırma tedavilerinde ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi için nasıl yapılır?

  Hasta aynı vajinal sıkılaştırma prosedüründe olduğu gibi önce işlem için hazırlanır. Daha sonrasında lazer çubuğu vajina içine iyice yerleştirilir ve lazer çalıştırılarak vajinanın özellikle saat 11-12-1 hizalarına denk gelen ön duvarı taranır.

  Hastanın yaşı, tolerabilitesi ve dokusunun durumuna göre kullanılan enerji genç hastalarda 80-120 mjoule/piksel arasındadır. Bu işlem sırasında lazer içinde üretilen yüksek enerjili ışık hüzmesi doku içine aktarılmakta, doku içinde ısıya dönüşmekte, ısıya bağlı oluşan hafif berelenme sonrası ortama gelen onarıcı hücreler sayesinde kolajen sentezi artmakta ve doku yenilenmektedir.

  Kolajen ve elastik liflerin artışı mesane boynu ve idrar kanalı çevresindeki desteği arttırarak idrar kaçırma sorununa çözüm üretmektedir. İşlem 1 ay ara ile 2 veya 3 kez tekrarlanmakta, gerekli durumlarda tüm prosedür 1.5-2 yılda bir yinelenmektedir.

  Lazerle idrar kaçırma tedavisinin bir riski var mıdır?

  Lazerle idrar kaçırma tedavisinin bir riski, literatürde bugüne kadar belirtilen bir komplikasyonu yoktur.

  İdrar kaçırma tedavisinin lazerle yapılmasının ne tür avantajları vardır?

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi oldukça güvenlidir ve pek çok avantaj sunar. Bunlar ;

 • Son derece ağrısızdır,
 • Anestezi gerektirmez,
 • Cerrahi bir işlem olmadığından dikiş atılmaz,
 • Tüm işlem ortalama 3-4 dakika kadar sürer,
 • Herhangi bir risk veya büyük bir komplikasyon bildirilmemiştir,
 • İstirahat gerektirmez ve kişiler aynı gün içinde sosyal hayatlarına geri dönebilirler,
 • İşlem sonrası pansuman veya antibiyotik kullanımı gerektirmez.
 • Herkese vajinal lazer tedavisi yapılabilir mi?

  Özellikle orta ve ileri düzeyde pelvik organ sarkması olmayan, genital bölge ile ilgili estetik sorunlar yaşamayan her hastada lazerle idrar kaçırma tedavisi yapılabilmektedir.

  Orta-İleri düzeyde mesane ve barsak sarkması problemi olanlarda, özellikle doğumlara bağlı ileri düzeyde vajina genişlemesi sorunu olan hastalarda ise cerrahi yöntemler ilk sırada düşünülmelidir. Vajina daraltma ameliyatları bu hastalarda kalıcı bir tedavi sağlamaktadır.

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi ücretleri, fiyatları

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi ücretleri yapılan seans sayısına, kullanılan lazer türüne, uygulanan tedavi protokolüne, merkezin fiyat yönetimine bağlı olarak değişebilmektedir. Bunun için merkez ile görüşmenizde fayda olacaktır.

  Lazerle Labioplasti

  Labioplasti, genital dudakların küçültülmesi, asimetri problemlerinin giderilmesi operasyonudur. Labioplasti klasik makas ile dokunun kesimi haricinde lazer ile de yapılabilmektedir.

  Labioplasti Nedir?

  Genital dudaklar iç dudaklar ve dış dudaklar olarak iki kısımdan oluşmakla birlikte, labioplasti terimi sıklıkla iç dudak küçültme operasyonu (labia minora plasti) ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

  Dış dudakların küçültülmesi operasyonu ise labia majoraplasti olarak adlandırılmaktadır. Aslında labioplasti hem iç dudak hem de dış dudak estetiğini kapsamakla beraber, daha sıklıkla iç dudak estetiği için kullanılmaktadır. Bu bölümde ‘lazerle labioplasti’ hakkında bilgiler yer almaktadır.

  Kimlere labioplasti yapılır?

  Labioplasti farklı nedenlerle yapılabilmektedir:

 • İç dudakların normalden iri, kırışık, sarkık ve büyük olması,
 • Bir dudağın diğerine göre daha büyük olması (Asimetri),
 • İç dudaklarda aşırı düzeyde renk koyuluğu,
 • Doğum, bartholin bezi çıkarılması, düşme, bisiklet veya trafik kazısı gibi nedenlerle gelişen deformasyonlar nedeni ile labioplasti operasyonu yapılabilmektedir.

 • Bazen de çok büyük bir fiziksel sorun olmadığı halde kişideki psikolojik etkilenmeler nedeni ile labioplasti talebi olabilmektedir.

  Cerrahi şart mı?

  “Lazerle labioplasti yapmak mümkün mü? Cerrahi operasyon şart mı?” sorusu labioplasti ile ilgili en sık sorulan sorulardan birisidir.


  Labioplasti operasyonun amacı dudakların küçültülmesidir. Dudakların büyük, uzun veya asimetrik oluşu genellikle genetik olarak küçüklükten beri olsa da, kimi kadınlarda zaman içinde irritasyona bağlı olarak da gelişebilmektedir. Amaç dudağı küçültmek olduğu için cerrahi olarak dudakların kesilerek küçültülmesi şarttır.

  Lazerle Labioplasti

  Lazer cihazları enerjisi oldukça yoğunlaştırılmış bir ışık demetinin dokuya gönderilmesi esası ile çalışmaktadır. Doku içindeki termal (ısı) enerji:

 • Ablasyon (yıkım),
 • Vaporizasyon (buharlaştırma),
 • Koagülasyon (kanamayı durdurma),
 • Cerrahi kesme işlemleri yapılabilmektedir.
 • Bu nedenle tıbbin pek çok alanında lazer kullanılabilmektedir. Bu nedenle alternatif bir yöntem olarak lazer ile labioplasti ameliyatları yapılabilmektedir.

  Lazerle labioplasti nasıl yapılır?

  Lazerle labioplasti esnasında fazla dokular metzenbaum makas yerine lazerle kesilmektedir. Sonrasında dokular, yine makasla kesilmiş gibi dikilmektedir. Her yöntemin birbirine üstün olduğu ve olmadığı noktalar bulunmaktadır. Önemli olan cerrahın hangi hastada hangi yöntemin uygun olduğuna karar vermesidir.

  Lazerle labioplastinin avantajı nedir? dezavantajı var mıdır?

  Lazerle labioplasti ameliyatlarında kanama son derece azdır. Bu nedenle operasyon süresi de kısalmaktadır. Ancak dezavantajlı kısmı lazer kesisi yapılan bölgede oluşan doku hasarı nedeni ile iyileşmenin biraz daha gecikmesidir.

  Labioplasti Sonrası Dönem

  Labioplasti operasyonu sonuçları itibari ile büyük memnuniyet uyandıran operasyonlardandır. Cerrahi sonrası bakımı rahat olan bir operasyon labioplastiden sonra yarım günlük hastane yatışı yetmektedir. Uygun hastalarda lokal anestezi altında kliniklerde de işlem uygulanabilmektedir.

  Labioplasti Sonrasında

 • İstenmeyen estetik görünüm düzelerek kişinin özgüveni artmakta,
 • Sık vajinal enfeksiyonlar azalmakta,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı gibi dudakların büyük ve uzun olması nedeniyle yaşanan olumsuz durumlar ortadan kalkmakta,
 • Pantolon giyerken sürtünmeye bağlı irritasyon şikayetleri azalmakta,
 • Bikini giyerken çıkıntılı görünüm oluşmamakta,
 • İdrar yaparken zorlanma veya idrarın farklı yönlere gitmesi gibi şikayetler ortadan kalkmaktadır.
 • Labioplasti Yapan Doktorlar

  Labioplasti yapan doktorlar arasında seçim yaparken internet siteleri, objektif forumlar ve sosyal medya paylaşımları sizin için rehber olabilir. Bu konuda iyi bir araştırma yaptıktan sonra ameliyat olmanızı öneririz.


  Labioplasti operasyonları tıp ve asistanlık eğitimlerinde henüz yeri olmayan ameliyatlardır. Bu nedenle bu alanda oldukça az tecrübeli hekim çalışmaktadır. Ameliyat başarısında hekimin bilgi ve tecrübesi son derece önemlidir. Aksi takdirde son derece olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.


  Labioplasti ameliyatlarındaki teknik hastaya göre karar verilmelidir. Hastanın dokusunun durumuna göre lazerle labioplasti yapılabileceği gibi, klasik yöntemler de tercih edilebilir.