background

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Hayal Değil!

Eskiden “Bir kere sezaryen doğum yaptıysan, sonraki doğumlarında sezaryen olur. Hiç ilk doğum sezaryen ise ikincisi normal olur mu” denirdi. Ancak tıptaki gelişmeler sayesinde bu düşünceler artık tarih oldu. Önceki doğumunuzu sezaryen ile gerçekleştirmiş olsanız bile sonraki doğumunuzu doğal doğum şeklinde gerçekleştirebilirsiniz. Buna sezaryen sonrası doğal doğum ya da sezaryen sonrası vajinal doğum ya da ssvd doğum denir. Peki ama nasıl?

banner
SSVD’de En Önemli Husus Tecrübedir

Günümüzde sezaryen oldukça yaygınlaşmış ve her 3 doğumdan biri için başvurulan yöntem haline gelmiştir. Altını çizeyim bu, Dünya Sağlık Örgütü‘nün beklentisinin tam olarak üç katıdır. Sezaryenin bu kadar artmasına karşın annelerdeki doğal doğuma karşı olan arzu da yerinde durmaktadır ve sezaryenden sonra da anneler doğal doğumu yaşamak istemektedir.

Sezaryenden sonra normal doğum için tüm annelerde başarı oranın, şu anki imkanlarla %75 civarında olduğu bilimsel bir istatistiktir. Fakat bu durum bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Bu sebeple sezaryen sonrası vajinal doğum için doğum şeklini planlarken, tıbbi şartlar ve durumlar çok titizlikle incelenmeli ve hastanın sezaryen sonrası doğal doğum denemesinde risk altında olduğunu unutmadan, dikkatle davranılmalıdır. Özellikle sezaryen sonrası normal doğum yapılacak ortamın her türlü donanımı, 7 gün 24 saat aktif bir doğumhane ve ameliyathane sistemine sahip olması, kan bankası, hem erişkin hem de yeni doğan yoğun bakım ünitesi olması gereklidir. Hasta sancı dönemini hastanede geçirmelidir. Doktoru ise hem planlamayı iyi yapabileceği hem de doğum esnasında acil durumlarda müdahale edebilecek tıbbi yeterlilikte olmalıdır.

SSVD’nin Faydaları Nelerdir?

Sezaryen sonrası vajinal doğum yapan anneler için bu durumun bazı avantajları da olmaktadır.

 • Bir sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapanlar tekrarlanan sezaryenin tüm risklerinden korunmuş olur.
 • Hastanede yatış süresinin kısalır.
 • Loğusalık komplikasyonları daha az olur.
 • Ssvd yapanlar için normal aktivitelere dönme süresi kısalır.
 • Daha fazla çocuk sahibi olma olasılığınız artar.
 • Sezeryanden sonra normal doğum yapanlar için vajinal doğum yapmış olamanın psikolojik olumlu etkileri şeklinde sayılabilir.
 • Ancak en büyük avantajı vajinal doğum yapabilme şansıdır!

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Koşulları

 1. Gebenin bu konuda istekli olmasını önemsiyoruz.
 2. Gebenin fiziksel herhangi bir engelinin olmadığını tespit için gerekli tüm tetkikleri yapıyoruz.
 3. Sezaryen sonrası doğal doğum uygulanacak hastanenin koşullarını uygun hale getiriyoruz.
 4. Acil durumlar için ekip ve ameliyathaneyi hazır bulunduruyoruz.
 5. Doğumu gerçekleştireceğimiz hastanede yeni doğan yoğun bakım servisi ve kan merkezi olmasına dikkat ediyoruz.

SSVD Fiyatları Ankara

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Ankara’da şu an doğum fiyatları hastaneden hastaneye değişebilmektedir. Bu da tamamen tercih edeceğiniz hastaneye ve beklentilerinize göre şekil almaktadır. SSVD ücretleri kısmına gelince, bunu muayenenize göre Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu belirleyecektir. Tabi gözünüzü kokutan fiyatlar gelmesin aklınıza, çünkü Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu işini severek yapan bir hekimdir. Siz de bu deneyimi Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu ile yaşamak istiyorsanız kliniğimizi arayabilirsiniz.

Ankara’da SSVD Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu ile Daha ve Güvenli ve Ulaşılabilir!

Önceki doğumunuzu sezaryenle yapmış olarak bize geldiğinizde sizi doğal doğuma en iyi şekilde hazırlıyoruz. Doğum takibi süresince tüm riskleri izliyoruz. Alınması gereken tüm önlemleri alıyoruz. İstatistiklerin de gösterdiği gibi sezaryenden sonra normal doğum için başarı oranı %70 civarıdır. Ancak o yüzde 70’in içinde olmanızda doktorunuzun bu alandaki uzmanlığı tartışılmaz gerçektir.

Ankara ssvd yapan doktorlar arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu sayısız doğum ve ameliyat tecrübesiyle, diğer hekimlerin bile yardım için çağırdığı, acil ve hızlı müdahale konusunda çok başarılı, hızlı ve doğru karar verebilen, ameliyat ve riskli doğum tecrübesine sahip, hasta ve gebelerinin takdirini kazanmış ve girdiği tüm operasyonlardan alnının akıyla çıkmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Bu sebeple de Ankara’da ssvd yaptıran doktorlar arasında en fazla tercih edilen kadın doğum uzmanları arasına adını yazdırmıştır. Çevre illerden de sadece ssvd yapmak üzere pek çok gebe gelmektedir. Unutmayın! Doğumunuz nasıl olursa olsun, öncelik sizin ve bebeğinizin sağlıklı olarak doğumdan çıkmasıdır. Bunun için:

 1. Kendinize güvenin.
 2. Doğru profesyonellere kendinizi emanet edin.
 3. Doğumda karşılaşılabilecek her durumu önceden hazırlanın.
 4. Sezaryen da olsa SSVD’ de olsa doğumdan mutlu ayrılın.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Riskleri Nelerdir?

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki her doğum kendi içinde riskleri de barındırır ve bu durum sezaryen doğum yapıp ardından vajinal doğumu tercih ettiğimiz durumda da mutlaka vardır.

 • Sezaryenden sonra normal doğum riskleri içinde en öne çıkan eski dikiş yerlerindeki açılma ve buna bağlı oluşabilecek olumsuzluklardır. Ancak bu risk toplumda abartıldığı kadar yüksek değildir. (% 0.5-1.5)
 • Acil sezaryen gereksinimleri
 • Fetal sıkıntı
 • Yenidoğan ünitesi ihtiyacı
 • Uterus rüptürü
 • Doğuma bağlı bebek kaybı
Altını çizmek gerekir ki sezaryenden sonra normal doğum riskleri olarak saydığımız bu listedeki birçok maddenin aslında oluşma ihtimali özellikle de tecrübeli bir elde çok düşüktür. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki toplumda yanlış bir algı ile bu riskler abartılmaktadır.