background

PRP Tedavisi Nedir?

Kendi kanınızdan elde edilen trombositten zengin plazmalarla uygulanan PRP (Platelet Rich Plasma), birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

banner
PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt kusurlarını yok eden, cilde genç ve taze bir görünüm veren “PRP-Platelet Rich Plasma” adlı yöntemde, kişiden alınan bir miktar kan özel bir tüpe konularak, santrfüj işlemine tabi tutulur. Daha sonra bileşenlerine ayrıştırılmış ve platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma enjeksiyon yoluyla geri verilir. Trombositlerin yapısında barındırdığı büyüme faktörleri sayesinde; kırışıklıklar azalır, deri elastikiyeti ve parlaklığı artırılır ve hasarlı dokular iyileşir. Yüz, boyun, dekolte bölgesi ile eller, bacak içleri, kollar gibi bölgelerde, saç dökülmesi görülen kişilerde, iyileşmeyen yara ve çatlakların tedavisinde uygulanan PRP için ideal seans süresi ve sayısı şöyle: Ortalama 30 dakikalık seanslarda, 2 hafta ara ile 3 kez.
Ankara PRP tedavisi ile ilgili bilgi ve randevu almak için kliniğimizi arayabilir, Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’na PRP tedavisi yaptırabilirsiniz.

PRP Saç Dökülme Tedavisinde de Kullanılmaktadır

Saç dökülmesi tedavisi, kas ve tendom yaralanmalarının yanı sıra birçok sorunun giderilmesinde tercih edilen bu yöntem, başta profesyonel sporcular olmak üzere tüm kişilerin kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Fakat platalet sayısı yetersiz kişiler ve kanserlilere PRP tedavisi önerilmez. PRP tedavisi saçsızlıkta şöyle kullanılıyor:

 • Öncelikle kişiden alınan kan steril şartlarda özel bir tüpün içine konulur.
 • Ardından içinde jel bulunan bir tüpe yerleştirilir.
 • Sonra tüp santrifüje konularak yaklaşık 5- 8 dakika kanın içindeki maddelerin ayrıştırılması sağlanır.
 • Kanın tronbositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı ayrıştırılmış olur.
 • Elde edilen bu zengin karışım, saçlı deride eğer hala kıl kökleri yer alıyorsa ve canlıysa enjeksiyon yardımıyla uygulanır. Böylece bu köklerden yeni saç çıkar ve mevcut saç telleri kalınlaşır.
 • Bu yöntem tamamen saçlarını kaybetmiş ve kıl kökleri ölmüş kişilerde başarılı olamaz. Başarılı olması için kıl köklerinin canlı olması gerekir.

Yöntem 15 günde bir ortalama 6-8 seans, kişinin durumuna göre, aralarda saç mezoterapisi denilen vitamin enjeksiyonlarıyla kombine edilir. Kürü tamamlandıktan sonra yılda 1-2 kez enjeksiyonlarla işlemin devamı sağlanabilir.

PRP Uygulaması

PRP tedavisine kişiden kan alınması ile başlanır. Beyaz kan hücreleri içeren ve platelet açısından zengin plazma hazırlanır ve cilde enjekte edilir. Enjeksiyon bölgelerinde plateletler ve beyaz kan hücreleri sinerjik bir etki oluşturur ve büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörleri kolajen ve hiyaluronik asit üretimini arttırarak yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin giderilmesini, cildin yenilenmesini sağlar. İşlem, dolgu enjeksiyonu veya mezoterapi şeklinde uygulanır fakat maske veya krem olarak da hazırlanması mümkündür.

Cildinizi Gençleştirebilirsiniz

Bu uygulamada, kişiden alınan az miktardaki kan, özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılır ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma” yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilir. Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir görünüm ve parlaklık ortaya çıkar. 3 veya 4 uygulamadan sonra kalıcı bir etki görülür. 15 günde bir yapılacak 3-4 uygulamadan sonra 10-12 ayda bir tekrarlanırsa daha iyi bir etki elde edilir. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder ancak işlemin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye ait olduğundan, etkisi kaybolmaz.

Plateletler Cildi Yeniliyor

Plateletler, kanın pıhtılaşmasını sağlayan vücudumuzdaki hasarlı damarları ve diğer dokuları onaran büyüme faktörleri içeren hücrelerdir. Dokularımızda herhangi bir hasar olduğunda plateletler aracılığıyla onarım süreci başlar. Uygulamayla, hedef bölgeye kan dolaşımıyla taşınabilenden çok daha fazla sayıda platelet ulaştırılabilir. Plazma içinde konsantre olarak bulunan plateletler cilde enjekte edildiğinde, büyüme faktörleri, kolajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarır ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlar.

Çatlak Tedavilerinde PRP (Platelet Rich Plasma)

Çatlaklar vücut foksiyonlarını hiçbir şekilde etkilemeyen, ancak insanları oldukça mutsuz eden kozmetik problemlerden bir tanesidir.
Deri çatlakları (yani strialar) dermişin, yani orta tabakasının yırtılması sonucu oluşur, ilk evrelerinde leke tedavilerinde uygulanan yöntemler ile ortadan kaldırılması mümkün iken, ileri evrelerde skar tedavisi gerektirmektedir. Çatlaklar, genellikle aşırı kilo alıp verme durumlarında, gebelikte, bazı ilaçların kullanımında ve hormon tedavileri sonrası oluşmaktadır. Çatlakların en sık görüldüğü bölgeler ise karın, göğüsler, bel bölgesi, üst kollar, bacakların ve dizlerin iç kısımlarıdır. Özellikle doğum sonrası kadınların %80‘inde çatlak oluşumu gözlemlenmektedir.
Çatlak tedavisinde birincil hedef çatlak oluşumundan hemen sonra müdahale olmalıdır. Özellikle ilk 6-12 ay içerisinde tedavisine başlanan çatlaklarda başarı oldukça yüksektir. Henüz skar oluşumuna kadar ilerlememiş çatlaklarda leke tedavilerine benzer tedavi protokolleri yeterli olmaktadır; kimyasal peeling uygulamaları, dermaroller uygulamaları, glikolik asit, glutatyon, hiyaluronik asit, retinoik asit, multivitamin ve multi mineral solüsyonları ile mezoterapi tedavileri yeterli olabilmektedir. Ancak ileri evrelerde bulunan, derinleşmiş, skar yapısına yakın çatlakların tedavisinde, PRP (Platelet Rich Plasma) ve dermaroller ile mezoterapi ajanlarının kombineli kullanımı başarılı sonuçlar sunmaktadır.

PRP Kiti ve doğru yaklaşımlar ile;

Etkin bir PRP tedavisinin (kandaki trombosit yoğunluğunun 3-4 katı daha yoğun trombosit eldesi sunan PRP Tedavisinin), konsantre mezoterapi ürünleri ile kombineli kullanımı çatlak tedavilerinde 4-6 seans uygulama sonrası neredeyse %100 başarı sunmaktadır.

Günümüzde PRP tedavisi ya da mezoterapi tedavisi gördüğü halde sonuç alamamış birçok hasta bulunmaktadır. Bunun temel nedeni yanlış ürünler ve yanlış tedavi yöntemleridir. Çünkü PRP Tedavi Kiti ya da PRP Tüpü diye sunulan birçok ürün PRP tedavisi sunamayan oldukça riskli ürünlerdir; trombosit eldesi sağlayamamakta sadece plazma eldesi sunmaktadır, ayrıca sağlık açısından çok da uygun olmayan, sadece yüksek miktarda sitrat içeren basit laboratuvar tüpleridir. Gerçek bir PRP tedavisinin, özel jel teknolojileri ve iç yüzeyleri özel olarak kaplanmış PRP Tüpler ile yapılması mümkündür.

Gerçek PRP Tüpleri % 94-98 oranında platelet eldesi sunan ve bu plateletleri belirli bir hacme hapsederek, kandaki platelet yoğunluğunun en az 3 katı daha yoğun PRP eldesi sunabilen, sağlık açısından risk değerlendirmesi yapılmış ürünlerdir. PRP tedavisinde kullanılacak ürünlerin gerekli tüm biyouyumluluk ve toksisite testlerinden geçtiğinden, kanın ayrıştırıldıktan sonra hastaya güvenle enjekte edilebileceğinden emin olunmalıdır.

Mezoterapi ürünleri ise seyreltik olabilmekte ya da aktif ajanların kaynağı yetersiz kalabilmektedir. Mezoterapi tedavilerinde doğru mezoterapi ürünlerinin seçimi oldukça önemlidir; etkin formulasyona ve yüksek konsantrasyona sahip ürünlerin doğru protokoller ile uygulanması başarılı sonuçlar sunmaktadır. Gerçek bir mezoterapi tedavisi uygulandığında başarı kaçınılmazdır.

Çatlak, tedavisi en zor kozmetik problemlerden bir tanesi olarak görülmektedir; ancak kaliteli ürünlerin, etkin tedavi protokolleri ışığında düzenli bir şekilde uygulanması ile bu tedavilerde başarı oldukça yüksektir. Ankara PRP tedavisi ile ilgili bilgi ve randevu almak için kliniğimizi arayabilir, Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’na PRP tedavisi yaptırabilirsiniz.

Genital Bölgede PRP Uygulaması Nasıl Etki Eder?

Genital bölgede PRP tedavisinde Plateletlerin (trombositler) hemostaz (kanın pıhtılaşma) dışındaki önemi, içerdiği büyüme faktörleri ve sitokinlerle yara iyileşmesini başlatır ve düzenler. Daha önce yayınlarda gösterilmiştir ki PRP; yara iyileşmesi ve doku yenilenmesinde oldukça etkilidir. İşte tüm bu nedenlerle genital bölgenin gençleştirilmesi, cinsel isteksizlik gibi konularda da PRP uygulamaları gündeme gelmiştir.

Genital Bölgede PRP Nerede Kullanılır?

Vajina içine ve dış genital bölgeye uygulanabilir. Vajina içine yaptığımız genital PRP uygulamalarında amacımız, doku yenilemesi sağlayarak cinsel isteksizlik ve orgazm üzerinde olumlu etkiler yaratmaktır.

Yine menopozdaki kadınlarda ortaya çıkan vajinal kuruluk tedavisinde de biz genital / vajinal PRP uygulamaları ile vajinanın yenilenmesini (rejuvenasyon) sağlamaktayız. PRP’nin bir diğer kullanım alanı da tamamen kozmetik amaçlı olarak, dış genital bölgenin (labium majus) sıkılaştırılması ve gençleştirilmesine yönelik uygulamalardır.

Genital Bölgede PRP Neden Uygulanır?

 • Labia Majora (Dış dudaklara) gençleştirme ve renk açma için genital bölge PRP si uygulanabilir.
 • İdrar kaçırma tedavisine yardımcı olmak amacı ile, vajina üst duvarı ile üretra (işeme borusu) arasına genital PRP uygulanabilir.
 • Epizyotomi (doğumda oluşan kesi) skarlarının düzeltilmesinde genital PRP uygulaması yapılabilir.
 • Vajina içine, vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişkinin azaltılması için genital PRP uygulaması yapılabilir.
 • Klitoris, G noktası ve vajinanın duyarlı noktalarına, O shot (orgazm tedavisi) için genital PRP uygulaması yapılabilir.
Tıkla Ara: 0546 689 35 39

Genital Bölgede PRP Nasıl Uygulanır?

 • Çok noktalı enjeksiyon tekniği; PRP yapılacak bölgeye belli bir sistematik içinde çok sayıda enjeksiyon uygulanır.
 • Tünel Tekniği…
 • Genital bölge PRP uygulamaları; 2-3 hafta ara ile 3-4 kez uygulanır.

Bu işlem Kimlere Uygulanamaz (Kontrendikedir)?

Ciddi pıhtılaşma bozukluğu olanlara, antikoagülan (kan sulandırıcı) tedavi alanlara, kronik karaciğer hastalığı olanlara genital PRP uygulaması yapılamaz. Ayrıca bağışıklık sistemi ile ilgili kronik hastalığı olanlara da genital bölge PRP tedavisi uygulamak doğru değildir. Gebelik dönemi de genital PRP uygulaması için uygun bir dönem değildir.

PRP Uygulamaları Ağrılı Bir İşlem midir?

İşlem ağrılı bir işlem değildir. Vücudun herhangi bir bölgesine uygulanan PRP işleminde ne kadar ağrı/acı hissi var ise, hissedilen o kadardır. İşlem sonrası hasta hemen eve gidebilir. Genital bölge PRP tedavisi sonrası bir hafta ilişki yasağı dışında hiçbir kısıtlamaya gerek yoktur.

Ankara PRP tedavisi ile ilgili bilgi ve randevu almak için kliniğimizi arayabilir, Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’na PRP tedavisi yaptırabilirsiniz. Tıkla Ara: 0546 689 35 39

PRP İle Çatlak Tedavisi

Cilt çatlağı sık görülen bir rahatsızlıktır ve pek çok kişiyi estetik açıdan rahatsız etmektedir. Deride çizgisel incelme ve yara izi şeklinde belirti vermektedir.

Cilt Çatlakları Nasıl Oluşur?

Cilt çatlakları daha çok kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda yüksek seviyede olan bazı hormonlar nedeniyle çatlaklara daha sık rastlanılmaktadır. Cilt çatlakları, vücudun değişik bölgelerinde kilo artışı nedeniyle, derinin alt dokularında yoğun ve sürekli gerilme sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Derinin gerilmesi derideki bazı hücrelerden kimyasal maddelerin ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Bunun sonucu olarak alt derideki kolajen ve elastik lifler zarar görmektedir.

Cilt Çatlakları Nasıl Görülür?

Çatlaklar ilk oluştukları zaman mor- kırmızı renkli ve kaşıntılıdır. Zamanla cilt çatlağı beyazlaşır ve deriden çökük hale gelir. Çatlaklar en çok gebelik sonrası karın bölgesinde gözlenir. Basen ve bacaklar da sıklıkla görülen bölgelerdir.

Cilt Çatlaklarının Tedavisi Mümkün müdür?

Çatlak tedavisi bilindiği gibi zor bir tedavidir ve tek bir tedavi seçeneği yoktur. Mezoterapi, PRP ve dermaroller tedavi seçeneklerindendir. Son zamanlarda fraksiyonel karbondioksit lazer yüz güldürücü sonuçlar nedeni ile kozmetik dermatoloji pratiğine girmiştir. Eski veya yeni tüm çatlak tedavisinde kullanılabilir. Özellikle basen ve bacak çatlaklarında çok başarılıdır. Karın çatlakları için birden fazla seans gerekebilir. Çatlakların şiddetine ve cildin yapısına bağlı olarak seans sayısı değişir.
Ankara PRP tedavisi ile ilgili bilgi ve randevu almak için kliniğimizi arayabilir, Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’na PRP tedavisi yaptırabilirsiniz. Tıkla Ara: 0546 689 35 39