background

Çikolata Kisti Tedavisi

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis, rahmin içinde bulunması gereken dokuların rahim dışında büyümesi sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Yumurtalık Kisti Tedavisi
Çikolata Kisti Tedavisi Ankara

Genellikle adet sancısı ve kısırlık yani gebe kalamama ile ilgili sorunlarla kendini belli eder. Çikolata kistinin ilk belirtileri olan adet dönemi sancıları, yoğun kanamalar olabilir. İleri boyutlara ulaştığında ise kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çikolata kisti tedavisinde kadının yaşı, hastalığın yaygınlık durumu ve çocuk düşünüp düşünmediği de dikkate alınır. Çünkü çikolata kistinde kullanılan hormon tedavisi gebeliği geciktirebilmektedir. Bununla birlikte, daha ağır olgularda cerrahi seçenek ilk olarak tercih edilmektedir. Çikolata kisti ve diğer yumurtalık kistleri ile ilgili bilgi için ise kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti, aslında endometriozis rahatsızlığıdır. Rahim içerisinde bulunan endometrium dokusu, bazı durumlarda rahim dışında gelişerek yumurtalıkları, fallop tüpünü ve pelvisi örten dokuyu sarar. Bu durum, kadının sağlıklı üremesini ve adet döngülerini engelleyen tıbbi bir sorundur ve endometriozis olarak adlandırılır. Dünya çapında, her yaş grubundan, birçok kadında görülmesine rağmen farkındalığın az olduğu bir hastalıktır. Fallop tüplerinin ilerleyişini olumsuz yönde etkilediği için kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle hastalığın ilerleyişinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve jinekolojik muayenenin aksatılmaması gerekmektedir.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti yani endometriozis kistlerinin belirtileri bazı hastalar tarafından fark edilmeyebilir. Çünkü endometriozisin en önemli belirtisi kasık ağrısıdır. Bu ağrı genellikle adet dönemlerinde şiddetli şekilde kendini gösterir. Adet dönemi sancılarını birçok kadın yaşamaktadır. Bu nedenle endometriozis ağrıları pek çok kadın tarafından olağan karşılanmaktadır. Eğer adet döneminde şiddetli sancı şikâyetine aşağıdaki sorunlar da eşlik ediyorsa endometriozis şüphesi artar:

  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Özellikle adet dönemlerinde sık görülen, dışkılama ve idrar sırasında oluşan ağrı
  • Adet dönemlerinin aşırı kanamalı olması
  • Kısırlık
Bu şikâyetlere hastanın yumurtalık ve rahim yapısına göre kabızlık, şişkinlik ve bulantı şikâyetleri de eklenebilir.

Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı?

Ağrının ve kanamanın şiddeti her zaman endometriozis tanısı için yeterli olmayabilir. Çünkü ağrı, her zaman endometriozisin şiddeti ile doğru orantılı değildir. Aynı zamanda endometriozis kistleri, benzer belirtiler gösteren yumurtalık kistleri ile karıştırılabilir. Endometriozis tanısının net bir şekilde konulmasını sağlayan belirti genellikle kısırlık olmaktadır. İnfertilite şikayetiyle kadın doğum uzmanına başvuran kadınlarda yapılan farklı görüntüleme testleri ve jinekolojik muayene ile çikolata kistinden kaynaklı kısırlık bulgusu ortaya çıkmaktadır.

Ankara Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün iyileşen görüntüleme teknikleri sayesinde çikolata kistleri kolayca tespit edilebilmektedir. Pelvik muayene, ultrason ve MR sayesinde çikolata kisti tanısı konulabilir. Fakat günümüzde çikolata kistlerinin hem tanı hem de tedavisinde en etkili yöntem laparoskopidir. Rahim bölgesindeki sorunun saptanmasını ve aynı anda tedavi edilmesini sağlayan bu yöntem; özellikle çikolata kistlerinden kaynaklı kısırlığın tanı ve tedavisinde kullanılmaktadır. İlaçlar ile endometriozis tedavisinde hormon ilaçları kullanılır. Hormon tedavisi süresince gebelik riskli olabilir. Bu nedenle gebelik düşünen kadınların endometriozis için alternatif çözümleri değerlendirmesi gerekir. Aynı zamanda ilaç tedavisi kalıcı çözüm sağlamadığı için çikolata kisti nedeniyle kısırlık sorunu yaşayan kadınlar için uygun olmayabilir.
Laparoskopi ile endometriozis tedavisi kapalı ameliyat olarak bilinen cerrahi yöntemdir. Hem görüntüleme ve tanı hem de tedavi yapılabilmesi nedeniyle günümüzde açık ameliyat ile yapılan tedavilerin yerini almaktadır. Laparoskopi ile endometrium tabakasının rahim ve fallop tüplerde kapladığı yer tespit edilebilir ve tedavi kolay bir şekilde yapılabilir.

Ankara Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti belirtileri ve ilerleme süreci nedeniyle kolay tespit edilemeyebilir. Bu noktada mutlaka jinekolojik muayene yaptırmanız gerekmektedir. Ankara’da çikolata kisti tedavisi için kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz.