background

Labioplasti

Labioplasti, kadınların genital organında yaşanan iç dudak bölümlerindeki sarkmaların giderilmesini sağlayan estetik cerrahi uygulaması olarak ön plana çıkar.

Labioplasti
Ankara Labioplasti Operasyonu

Labioplasti, kadınların genital organında yaşanan iç dudak bölümlerindeki sarkmaların giderilmesini sağlayan estetik cerrahi uygulaması olarak tanımlanabilir. İç dudaklarda meydana gelen sarkmalar, asimetriler ve renk sorunlarına bağlı sıkıntıların giderilmesini amaçlayan bir cerrahi müdahaledir. Bu şekilde var olan sarkma düzeltilerek, genital organın doğru bir forma kavuşması sağlanır. O nedenle labioplasti ameliyatı, kadınların yaşadığı iç dudak sarkmalarının düzeltilmesi noktasında oldukça önemlidir.

Labioplasti ile Genital Bölgedeki Sarkmanın Düzeltilmesi

Genç kızlar ya da belirli bir yaşa gelmiş kadınların genital bölgelerinde yaşadıkları sarkma nedenleri, ciddi özgüven sorunlarına ve cinsel problemlere neden olabilmektedir. Bu yüzden ilgili alandaki düzeltmelerin sağlanması ve görünüm açısından sıkıntıları gidermek adına labioplasti uygulaması gerçekleştirilmektedir. Labioplasti ameliyatları oldukça yüz güldürücü işlemlerdir. Sadece kozmetik iyileşme değil aynı zamanda sağlık açısından da pek çok faydası olmaktadır. Özellikle sosyal medyanın daha sık kullanıldığı günümüzde çok daha fazla talep gören bir ameliyat halini almıştır.

Labioplasti Neden Tercih Edilir?

Labioplasti ameliyatına artan ilginin en sık nedenlerinden bir tanesi hem sağlık, hem eşler arasında yaşanan gerginlikler hem de psikolojinin düzeltilmesinin sağlanmasıdır. Temelde var olan bir iç dudak sarması durumlarında, genelde sarkmanın artması ve büyük bir hal alması ve düzensiz bir görünüm eşler arasında yaşanan isteğin azalmasında önemli bir etkendir. Öyle ki cinsel isteksizliği erkek adına arttıran bu olgu, zamanla kadının daha kötü hissetmesine neden olabilmektedir. Aynı şekilde kadınların iç çamaşırı giydiklerinde ise, normalde genital organın temas etmemesi gereken yerleri iç çamaşırı ile temas ettiğinde istenmeyen bir kaşıntı etkileri ile tahrişler meydana gelmektedir. O yüzden bu tür olaylar hem mikrop kapma riskini arttırırken, hem de kişinin sürekli olarak rahatsız hissetmesine neden olur. Öyle ki var olan adet zamanlarında, sarkan iç dudak bölgesinde kanın takılması ve o bölgede kuruması da ekstra bir problemin oluşmasına neden olan faktörü barındırmaktadır. Bunun yanısıra cinsel aktif olmayan genç hasta grubunda da vücutlarına yönelik artan farkındalık kızların özgüvenini düşürmekte ve sosyal hayattan uzaklaşmalarına da neden olabilmektedir.

Labioplastinin Cinsel Yaşantıya Olan Katkıları Nelerdir?

Bir kadın genital bölgesinin elbette her zaman sağlıklı olmasını ve kendi için bile olsa doğru şekilde estetikliğinin bozulmamasını ister. Öyle ki bazı kadınlar için bu durum problem haline gelmekte ve günlük yaşantılarına da yansımaktadır. Bikini ve tayt giymekten çekinme, erkeklerden ya da eş ile cinsel birliktelik yaşama isteğinden çok fazla uzaklaşması buna örnektir. Aynı zamanda orgazm olmada yaşanan güçlükler ya da eşi varken çıplak kalmayacak kadar fazla çekinme gibi durumlar da ortaya çıkabiliyor. İşte bu sebeplerden dolayı genital bölgede yaşanan iç dudak sarkması, başarılı bir operasyon ile kolaylıkla düzeltilebilmektedir.

Hangi Durumlarda Labioplasti Ameliyatı Yapılmalıdır?

Kadınların labioplasti ameliyatı olmalarına neden olan pek çok faktör sıralabilir. Bu faktörlere genel olarak baktığımızda;

Normalden büyük iç dudaklar: Küçük dudakların genelde büyük olması problemleri labioplasti uygulamaları adına önemli bir yere sahiptir. Çünkü çeşitli tahrişler ya da mikrop kapma riskleri küçük dudakların büyük olmasıyla problem haline gelmektedir.

Sarkık küçük dudaklar: Kilo değişimlerine bağlı olarak bazı kadınlarda özellikle de çok zayıf olduklarında iç dudakları sarkabilmektedir. Sarkmaya bağlı olarak esmer ya da koyu tenli olan kadınlar da labium denilen parçada daha koyu bir renk almaktadır.

İç dudaklardaki asimetri: Dudakların her ikisi arasında bazı büyüklük farklı fardır. Fakat bu aşırı durumda ise labioplasti gerekmektedir. Çünkü ileride enfeksiyon kapma riski artmakla beraber, görsel açıdan da yine kötü bir görüntü ortaya koymaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu ameliyat hastaların gündelik yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek bir ameliyat değildir. Çoğu zaman 1-2 günlük bir dinlenme sürecinden sonra hastalar normal yaşantılarına dönebilirler. Tabiki her ameliyattan sonra hastaların dikkat etmesi gerekenler olduğu gibi labioplasti ameliyatı sonrasında da benzer durum geçerlidir. Örneğin ameliyattan sonraki ilk gün duş alınmaması gerekir. Ayrıca operasyon sonrasında 1 ay boyunca ayakta duş alınmalıdır. Cinsel birliktelik için 3-4 hafta beklenmelidir. Kişisel temizlik noktasında hastalarımızın hijyen için yapmaları gerekeni ameliyat sonrasında detaylı şekilde tarif ediyoruz. Bu nedenle iyileşme süreci sorunsuz bir şekilde tamamlanıyor. Genel hijyen kurallarına riayet etmek çoğu zaman yeterli olmaktadır. Labioplasti sonrası hastaların 1. Hafta ve 1. Ay kontrollerini aksatmamaları da son derece önemlidir.

Labioplasti Sonrasında Dikiş Ne Zaman Alınır?

Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için her hangi bir dikiş alma durumu yoktur. Çok ince dikişler kullanıldığı için labioplasti ameliyatı sonrası iz kalması gibi bir durum da yaşanmaz. Dikişlerin erime süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde 20 günde tamamlanır.

Labioplasti Ameliyatı Geçirildiği Anlaşılabilir mi?

Hastaların en çok merak ettiği hususlardan biri de ameliyat yapıldığının anlaşılmamasıdır. Ameliyat sonrasında vücutta herhangi bir iz kalmadığı için dışarıdan bakıldığında da labioplasti ameliyatı olduğunuzun anlaşılması mümkün olmaz. Bu ameliyat ancak bir doktor tarafından yapılan detaylı inceleme ve muayene sonrasında anlaşılabilir.

Labioplasti ile Vajinoplasti Aynı Anda Yapılabilir mi?

Pek çok hasta bu iki operasyonun aynı anda yapılmasını talep etmektedir. Labioplasti ile vajinoplasti operasyonları aynı anda yapılabilir. Böylelikle hasta tek iyileşme sürecinde hasta iyileşmiş ve bir defa anestezi alarak tüm genitalini güzelleştirmiş olur. Şunu da belirtmekte fayda olacaktır; labioplasti ameliyatı ile farklı genital estetik işlemler aynı operasyon seansında yapılabilir. Yapılacak muayene sırasında doktorunuza bu konuyla ilgili şikayetlerinizi iletmeniz durumunda hangi genital estetik işlemlerin kombine şekilde bir arada yapılabileceği konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu nedenle doktorunuza genital bölge ile ilgili diğer sıkıntılarınızdan da söz etmekten asla çekinmeyin. Tek bir iyileşme süreci ile tüm sıkıntılarınızdan kurtulmanız çok daha akılcı bir seçim olacaktır. Bu nedenle kombine yapılan estetik işlemlere daha sıcak bakılıyor.

Labioplasti Sonrasında Tekrardan Sarkma Asimetri veya Kararma Meydana Gelir Mi?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte çok çok uzun zamandan sonra bu bölgedeki dokularda yeniden bir sarkma çok nadiren de olsa meydana gelebilir. Ancak bunun için aradan bir hayli zaman geçmesi gerekir. Yeniden sarkma meydana gelmesi durumunda labioplasti ameliyatı yeniden gerçekleştirilebilir. Bu genital estetik operasyon, tekrarlanabilen bir işlemdir. Dolayısıyla yeniden sarkma meydana gelmesi durumunda da endişeye gerek yoktur. Ameliyat sonrasında hamile kalmak ve normal yoldan doğum yapmak gibi unsurlar da bu dokularda bir sarkma eğilimi olmasını beraberinde getirebiliyor. Bunun yanı sıra yeniden sarkma, aşırı düzeyde kilo alıp vermekten de kaynaklanabilir. Kilo verme sürecinin ardından da labioplasti ameliyatını yeniden olabilirsiniz. Bu durum hastaların gözünü korkutmakla birlikte endişeye gerek yoktur, çünkü zamanla tekrar sarkma, kararma gibi durumların ortaya çıkması yok denecek kadar azdır, asimetri ise meydana gelmez.

Labioplasti Ameliyatlarında Ücret Aralığı Nedir?

Ameliyat esnasında müdahale edilecek dokuda mevcut olan şekil bozukluğu, iç dudakların yapısı ve genişliği, uygulanacak anestezi şekli, hastanede kalış gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak labioplasti ameliyatı fiyatı değişkenlik gösterir. Bu nedenle sizler net bir fiyattan ya da bir fiyat aralığından bahsetmemiz yanıltıcı olacaktır. Kliniğimizde yaptığımız görüşme ve muayene sonrasında net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bize hemen ulaşabilir, Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’na muayene olabilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Normal Doğuma Engel Teşkil Eder Mi?

Labioplasti, vajina iç dudaklardaki sorunların cerrahi müdahale ile düzeltilmesidir. İç dudaklardaki bozulma genellikle sarkma veya normalden daha fazla büyüme veya asimetri olarak ortaya çıkar.

Bu bozulmalar; birçok enfeksiyona, görünüm bozukluklarına ve ağrılı cinsel ilişkilere sebep olabilir. Labioplasti ameliyatında ise, deforme olmuş bölümde bulunan fazlalık dokular, cerrahi müdahale ile alınarak, iç dudaklar eski haline getirilir.

Her yaştan kadınlara uygulanabilen bu operasyon lokal veya genel anestezi altında, ortalama yarım saatte tamamlanmaktadır. Operasyondan sonra ise, ortalama bir ay cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir. Labioplasti operasyonu sonrası normal veya sezaryenle doğum yapmada hiç bir engel yoktur. Doğumlara bağlı ameliyat olan dokularda olumsuz bir durum ortaya çıkması beklenmez.

Labioplasti Tehlikeli midir?

Labioplasti lokal anestezi altında gerçekleşen bir estetik operasyondur. Dolayısıyla vücuda yapılan her hangi bir işlem ne kadar risk taşıyorsa, labioplasti ameliyatının riski de o kadardır. Bu ameliyatla ilgili çok tecrübeli hekimler tarafından yapıldığında riskler en aza iner, iyileşme de bir o kadar hızlı olur.

Labioplasti İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Labioplasti, vajinanın iç dudaklarındaki bozulmanın cerrahi müdahale ile düzeltilme işlemidir. Labioplasti operasyonu 16 yaşından büyük evli veya bekar her kadına yapılabilir. Kızlık zarının bulunduğu bölge ise, cerrahi müdahale yapılacak yere çok uzak mesafede bulunmaktadır. Bu nedenle, müdahaleden zarar görme ihtimali yoktur.