background

Laparaskopi Nedir?

“Kapalı ameliyat” olarak bilinen laparoskopi, günümüzde jinekolojik ameliyatların büyük kısmında kullanılan bir yöntemdir. Miyom ve kistlerin alınması, rahim ameliyatları ve kısırlık tedavisi gibi birçok sorunun tedavisinde kullanılabilen laparoskopi sayesinde hem tanı hem de tedavi yapılması mümkündür.

Açık Rahim Ameliyatı
Laparoskopi Ankara Hakkında Merak Ettikleriniz

Rahim ve karın bölgesindeki organların net olarak görünmesini sağlayan bu işlem, ameliyat sonrasında da hastaya sağladığı kolaylık sayesinde en çok tercih ettiğimiz cerrahi tedavi yöntemlerinden biridir. Laparoskopi ve diğer jinekolojik tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

Laparoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Laparoskopi, günümüzün modern cerrahi yöntemlerinden biridir. İşlem sırasında göbek deliğinden karın içine mikro boyutlardaki “laparoskop” cihazı sokulur. Bu cihaz sayesinde karın ve rahimdeki tüm sorunlar net bir şekilde görüntülenebilir. Laparoskop cihazının sağladığı yüksek çözünürlüklü görüntü sayesinde, sebebi bilinmeyen kısırlık sorunları ya da tam olarak gözlenemeyen rahim içi yapışıklıkların saptanması mümkün olmaktadır. Laparoskop ile gözlem yapılırken bir yandan tedavi yapmak da mümkündür. Laparoskopi işleminin en büyük avantajlarından biri de budur. Hem tanı hem tedavi yapılabildiği için hem de açık ameliyattaki gibi derin kesiler söz konusu olmadığı için daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle kısa hastanede yatış süresi sağlaması, özellikle kilolu hastalarda enfeksiyon riskini ve ameliyat süresini en aza indirmesi laparoskopinin günümüzde daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır.

Laparoskopinin Avantajları Nelerdir?

Bilindiği gibi laparoskopinin en büyük avantajı kapalı olarak yapılmasıdır. Yani açık ameliyattaki gibi derin ve büyük kesiler yapılmaz. Sadece birkaç santimetrelik ince kesiler yapılır. Bu kesilerden içeri girilerek tanı ve tedavi yapılmaktadır. Bu durum, ameliyat kesileri nedeniyle oluşabilecek estetik kaygıyı ortadan kaldırmakla kalmaz aynı zamanda hastanın iyileşme süresini de kısaltır. Özellikle obez veya diyabetik hastalarda yara iyileşmesinde sorunlar olabileeği için kapalı ameliyat açık ameliyattan daha güvenilirdir. Açık ameliyattan sonra yaraların iyileşme süreci çok daha uzun olduğu için enfeksiyon riski de artmaktadır. Laparoskopi, enfeksiyon riskinin çok düşük olduğu ve hastanın birkaç gün içinde taburcu edilebildiği pratik bir ameliyat yöntemidir.

  • Laparoskopi ameliyatından sonra hastanede kalış süresi çok daha kısadır.
  • Ameliyattan sonra yaraların iyileşmesi daha kolay olur ve yaralar daha çabuk iyileşir.
  • Özellikle çalışan hastalarda işe dönme süresinin kısa olması laparoskopinin en olumlu yönlerinden biridir.
  • Tanı ve tedavinin bir arada yapılabilir. Bu nedenle sadece tanı amaçla başlanan işlemde aynı anda tedavi de yapılarak hastanın tedavi ve iyileşme süresi kısaltılabilir.

Laparoskopik Cerrahi ile Hangi Tür Tedaviler Yapılabilir?

Laparoskopik cerrahi, jinekolojide en çok kullandığımız cerrahi yöntemlerden biridir. Geçmişte açık ameliyat ile yapılan birçok operasyon artık laparoskopi ile saatler içerisinde yapılabilmektedir. Ameliyat genel anestezi ile sıklıkla 1-2 saat sürede tamamlanır. Ameliyatın içeriğine göre hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilebilir. Kadın doğum ameliyatları kapsamında, laparoskopi yöntemini kullanarak en sık yaptığımız işlemler;

  • Miyom ve kistlerin tanı ve tedavisi
  • Endometriozis
  • Dış gebelik
  • Tüplerin bağlanması
  • Laparoskopik histerektomi (rahmin alınması) olarak sıralanabilir.

Ankara Laparoskopi Fiyatları

Laparoskopi fiyatları ancak kişiye özel olarak belirlenir. Laparoskopi sürecinde her hastanın farklı ihtiyaçları olacaktır. Laparoskopinin ne amaçla yapıldığı ve ameliyatın kapsamı, hastanede kalış süresi ve seçilen merkez, laparoskopi fiyatlarında belirleyicidir. Eğer Ankara’da laparoskopi tedavisi görmek istiyorsanız daha detaylı bilgi almak için Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.